Ligos aprašymas
Antro tipo cukrinis diabetas (II tipo CD) yra lėtinė būklė, kuriai būdingas padidėjęs gliukozės (cukraus) kiekis kraujyje dėl organizmo nesugebėjimo efektyviai naudoti insuliną arba nepakankamo insulino gamybos. Insulinas yra hormonas, kurį gamina kasa, ir jis būtinas, kad gliukozė iš kraujo patektų į ląsteles, kur ji naudojama energijai gauti. Kai insulino funkcija sutrinka arba jo gamyba yra nepakankama, gliukozė kaupiasi kraujyje, o tai gali sukelti daugybę sveikatos problemų. II tipo diabetas dažniausiai pasireiškia suaugusiesiems, tačiau pastaruoju metu jis vis dažniau diagnozuojamas ir vaikams, ypač tiems, kurie turi antsvorio ar nutukimo problemų.
Ligos priežastys
II tipo cukrinis diabetas atsiranda dėl keleto veiksnių derinio:
- Genetiniai veiksniai: Šeiminis polinkis į diabetą gali padidinti riziką susirgti II tipo CD. Jei tėvai ar artimi giminaičiai serga cukriniu diabetu, padidėja tikimybė, kad gali susirgti ir kiti šeimos nariai.
- Antsvoris ir nutukimas: Didelis kūno masės indeksas (KMI), ypač kai riebalai kaupiasi pilvo srityje, gali padidinti atsparumą insulinui, kas yra pagrindinis II tipo CD rizikos veiksnys.
- Fizinio aktyvumo stoka: Nepakankamas fizinis aktyvumas prisideda prie antsvorio ir mažina organizmo gebėjimą efektyviai panaudoti insuliną.
- Prasta mityba: Dieta, kurioje yra daug cukraus, rafinuotų angliavandenių ir mažai skaidulų, gali prisidėti prie II tipo CD išsivystymo.
- Amžius: Vyresnio amžiaus žmonėms didėja rizika susirgti II tipo cukriniu diabetu dėl amžiumi susijusių metabolizmo pokyčių.
- Metabolinis sindromas: Metabolinių sutrikimų grupė, įskaitant aukštą kraujospūdį, aukštą cholesterolio kiekį, padidėjusią juosmens apimtį ir atsparumą insulinui, gali prisidėti prie II tipo CD vystymosi.
Ligos simptomai
II tipo cukrinio diabeto simptomai gali vystytis palaipsniui ir dažnai yra švelnūs, todėl ilgą laiką gali būti nepastebėti:
- Dažnas šlapinimasis (poliurija): Padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje verčia inkstus pašalinti gliukozės perteklių su šlapimu, todėl dažniau šlapinamasi.
- Padidėjęs troškulys (polidipsija): Dėl dažno šlapinimosi organizmas netenka daug skysčių, todėl atsiranda troškulys.
- Padidėjęs alkis (polifagija): Nepakankamas gliukozės panaudojimas energijai gali sukelti nuolatinį alkio jausmą.
- Nuovargis: Organizmas nesugeba tinkamai naudoti gliukozės energijai, todėl dažnai jaučiamas nuovargis.
- Neryškus matymas: Aukštas cukraus kiekis kraujyje gali pažeisti akių lęšius, dėl ko matymas gali tapti neryškus.
- Lėtas žaizdų gijimas: Aukštas cukraus kiekis kraujyje gali paveikti kraujotaką ir sulėtinti gijimo procesą.
- Kojų ir rankų dilgčiojimas ar tirpimas: Diabetas gali sukelti nervų pažeidimus (neuropatiją), kurie gali pasireikšti dilgčiojimu, tirpimu ar skausmu kojose ir rankose.
Ligos klasifikacijos
II tipo cukrinis diabetas gali būti klasifikuojamas pagal gliukozės kiekio kraujyje kontrolę ir komplikacijų buvimą:
- Geras gliukozės kiekio kraujyje valdymas: Pacientas pasiekia ir palaiko tikslinius gliukozės kiekio rodiklius, laikydamasis gydytojo nurodymų dėl dietos, fizinio aktyvumo ir vaistų vartojimo.
- Prastas gliukozės kiekio kraujyje valdymas: Pacientas dažnai nesugeba pasiekti tikslinių gliukozės kiekio rodiklių, dėl ko padidėja komplikacijų rizika.
- Komplikacijos: II tipo diabetas gali būti su arba be komplikacijų, tokių kaip širdies ligos, neuropatija, nefropatija (inkstų pažeidimas), retinopatija (akių pažeidimas) ir periferinė arterinė liga.
Ligos diagnostika
II tipo cukrinio diabeto diagnostika apima kelis tyrimus:
- Gliukozės kiekio kraujyje tyrimas: Matuojamas gliukozės kiekis kraujyje nevalgius arba po valgio.
- Glikozilinto hemoglobino (HbA1c) tyrimas: Šis tyrimas parodo vidutinį gliukozės kiekį kraujyje per pastaruosius 2–3 mėnesius. HbA1c lygis ≥ 6,5% rodo diabetą.
- Geriamojo gliukozės tolerancijos testas (OGTT): Matuojamas gliukozės kiekis kraujyje prieš ir po to, kai pacientas išgeria gliukozės tirpalą.
- Atsitiktinis gliukozės kiekio kraujyje tyrimas: Diabetas gali būti diagnozuotas, jei gliukozės kiekis kraujyje yra ≥ 200 mg/dL (11,1 mmol/L) bet kuriuo metu, nesvarbu, kada pacientas valgė.
Ligos gydymas ir vaistai
II tipo cukrinio diabeto gydymas orientuotas į gliukozės kiekio kraujyje kontrolę ir komplikacijų prevenciją:
- Gyvenimo būdo pokyčiai: Subalansuota mityba, fizinis aktyvumas ir svorio kontrolė yra pagrindiniai II tipo diabeto gydymo elementai. Rekomenduojama sveika dieta, turinti daug skaidulų, mažai cukraus ir sočiųjų riebalų.
- Geriamieji vaistai: Pavyzdžiui, metforminas, kuris padeda sumažinti gliukozės gamybą kepenyse ir pagerina kūno reakciją į insuliną. Kiti vaistai, tokie kaip sulfonilkarbamidai, DPP-4 inhibitoriai ir SGLT2 inhibitoriai, taip pat gali būti skiriami, atsižvelgiant į paciento būklę.
- Insulino terapija: Kai kuriais atvejais, kai geriamieji vaistai nėra pakankamai veiksmingi arba pacientas turi sunkų diabetą, gali būti skiriama insulino terapija.
- Nuolatinis gliukozės kiekio stebėjimas: Pacientai turėtų reguliariai stebėti savo gliukozės kiekį kraujyje, kad galėtų koreguoti gydymą pagal gydytojo rekomendacijas.
Liaudiškos priemonės šiai ligai slopinti ir gydyti
Nors liaudiškos priemonės negali visiškai pakeisti medicininio gydymo, tam tikri natūralūs metodai gali padėti valdyti II tipo cukrinį diabetą:
- Glikeminį indeksą mažinanti dieta: Vartoti maisto produktus, kurie turi žemą glikeminį indeksą, gali padėti stabilizuoti gliukozės kiekį kraujyje.
- Vaistažolių papildai: Kai kurios žolelės, tokios kaip cinamonas ir berberinas, turi savybių, kurios gali padėti pagerinti gliukozės kontrolę, tačiau prieš pradedant vartoti bet kokius papildus, būtina pasitarti su gydytoju.
- Fizinis aktyvumas: Reguliarus fizinis aktyvumas, toks kaip vaikščiojimas, bėgimas, plaukimas ar joga, gali padėti sumažinti gliukozės kiekį kraujyje ir pagerinti insulino jautrumą.
Prevencija
II tipo cukrinio diabeto prevencija apima keletą gyvenimo būdo pokyčių, kurie gali sumažinti ligos atsiradimo riziką:
- Subalansuota mityba: Vartokite daugiau daržovių, vaisių, viso grūdo produktų ir sveikų baltymų, tokių kaip žuvis, riešutai ir ankštiniai augalai. Sumažinkite rafinuotų angliavandenių, cukraus ir sočiųjų riebalų kiekį dietoje.
- Reguliarus fizinis aktyvumas: Bent 150 minučių vidutinio intensyvumo aerobinio aktyvumo per savaitę (pvz., greitas vaikščiojimas, plaukimas ar dviračiai) gali padėti palaikyti sveiką svorį ir pagerinti insulino jautrumą.
- Kūno svorio kontrolė: Sumažinti kūno svorį, jei turite antsvorio, net ir 5-10% kūno svorio sumažėjimas gali reikšmingai sumažinti II tipo diabeto riziką.
- Reguliarūs sveikatos patikrinimai: Ankstyvas rizikos veiksnių, tokių kaip prediabetas, aukštas kraujospūdis ir aukštas cholesterolio kiekis, nustatymas ir valdymas gali padėti užkirsti kelią II tipo diabetui.
Šaltiniai
- https://www.diabeteswhatsnext.com/global/en/about-diabetes/type-2-diabetes/insulin-for-type-2-diabetes.html?cid=pse-af7zsty2hj&s_kwcid=AL!10025!3!692148152058!e!!g!!diabetes%20type%202&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwz7C2BhDkARIsAA_SZKZg2FABfzVPXPchMYVw8jT0jf2H9GVO3Y2OK3csl5QlUVvyF95pGwwaAiR7EALw_wcB
- https://www.boehringer-ingelheim.com/human-health/chronic-kidney-disease/it-takes-2?cid=ps:YUTU:Google_Ads_Search:Choose&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwz7C2BhDkARIsAA_SZKbCyOiHltA5Z3_18w5Z6aHu9KGR1tqGQGKfdFdaKjPIsF-W3j4L5akaAvDGEALw_wcB
- https://emedicine.medscape.com/article/117853-overview?form=fpf