Ligos aprašymas
Hidronefrozė yra būklė, kai vienas ar abu inkstai išsipučia dėl šlapimo nutekėjimo kliūties, dėl kurios šlapimas kaupiasi inkstuose. Ši būklė gali atsirasti bet kurioje šlapimo sistemos vietoje – nuo inkstų dubens iki šlapimo pūslės. Hidronefrozė gali būti ūminė arba lėtinė, priklausomai nuo priežasties ir trukmės. Jei negydoma, hidronefrozė gali sukelti inkstų pažeidimą ir jų funkcijos sutrikimą. Hidronefrozė gali atsirasti bet kuriame amžiuje, įskaitant naujagimius, ir gali paveikti vieną arba abu inkstus.
Ligos priežastys
Hidronefrozė dažniausiai atsiranda dėl mechaninių kliūčių, trukdančių šlapimo tekėjimui iš inkstų į šlapimo pūslę. Priežastys gali būti įvairios, įskaitant:
- Šlapimo takų akmenys: dažniausia hidronefrozės priežastis, kai akmenys užkemša šlapimtakius ir trukdo šlapimo tekėjimui.
- Prostatos hiperplazija: padidėjusi prostata gali spausti šlapimo takus vyrams ir trukdyti šlapimo nutekėjimui, dažniausiai pasitaiko vyresnio amžiaus vyrams.
- Šlapimo takų infekcijos: gali sukelti uždegimą ir patinimą, dėl kurio susiaurėja šlapimo takai.
- Šlapimo takų strictūros (siaurėjimai): dėl randų ar traumų šlapimo takuose gali susidaryti siaurėjimai, kurie trukdo šlapimo tekėjimui.
- Šlapimo pūslės ir kiti dubens augliai: navikai gali spausti šlapimo takus ar trukdyti jų funkcijai.
- Nėštumas: padidėjusi gimda gali spausti šlapimtakius ir sukelti laikinas šlapimo nutekėjimo kliūtis.
- Vezikoureterinis refliuksas: būklė, kai šlapimas grįžta iš šlapimo pūslės į inkstus, gali sukelti hidronefrozę.
- Įgimtos anomalijos: gimimo metu esantys šlapimo takų ar inkstų struktūros defektai gali sukelti hidronefrozę.
Ligos simptomai
Hidronefrozės simptomai gali skirtis priklausomai nuo priežasties, būklės sunkumo ir trukmės. Kai kuriais atvejais simptomai gali būti nedaug arba visai nebūti, ypač jei būklė yra lengva arba pasireiškia tik viename inkste.
- Skausmas: dažnai lokalizuotas juosmens ar pilvo srityje ir gali būti bukas arba aštrus. Skausmas gali atsirasti staiga, ypač jei dėl šlapimo akmenų yra obstrukcija.
- Šlapinimosi problemos: dažnesnis, sunkus ar skausmingas šlapinimasis. Šlapimo kiekio sumažėjimas arba šlapimo srovės silpnėjimas taip pat gali būti pastebimas.
- Pykinimas ir vėmimas: gali atsirasti dėl staigios šlapimo nutekėjimo kliūties, pavyzdžiui, šlapimtakių akmenų.
- Karščiavimas ir šaltkrėtis: rodo galimą infekciją, ypač jei hidronefrozė yra dėl šlapimo takų infekcijos.
- Padidėjęs šlapimo kiekis: kartais po ilgalaikės šlapimo kliūties pašalinimo pacientai gali patirti poliuriją (didelis šlapimo kiekis).
- Kraujo buvimas šlapime (hematurija): gali atsirasti dėl akmenų ar kitų šlapimo takų problemų, kurios pažeidžia gleivinę.
Ligos klasifikacijos
Hidronefrozė gali būti klasifikuojama pagal jos priežastį, sunkumą ir trukmę.
- Pagal priežastį:
- Obstrukcinė hidronefrozė: dėl mechaninės kliūties, kuri blokuoja šlapimo nutekėjimą (pvz., akmenys, augliai, strictūros).
- Neobstrukcinė hidronefrozė: sukelta padidėjusio šlapimo gamybos arba vezikoureterinio refliukso, kai nėra aiškios mechaninės kliūties.
- Pagal sunkumą:
- Lengva hidronefrozė: nežymus inkstų dubens išsiplėtimas be inkstų funkcijos sutrikimo.
- Vidutinio sunkumo hidronefrozė: aiškus inkstų dubens ir šlapimtakių išsiplėtimas su daliniu inkstų funkcijos sutrikimu.
- Sunki hidronefrozė: didelis inkstų dubens ir šlapimtakių išsiplėtimas su reikšmingu inkstų funkcijos praradimu ir inkstų audinių atrofija.
- Pagal trukmę:
- Ūminė hidronefrozė: staigus šlapimo tekėjimo sutrikimas, kuris gali sukelti stiprų skausmą ir reikia skubaus gydymo.
- Lėtinė hidronefrozė: ilgalaikė būklė, kuriai būdingas palaipsnis inkstų išsiplėtimas ir lėtas funkcijos praradimas.
Ligos diagnostika
Hidronefrozės diagnostika apima paciento simptomų įvertinimą, fizinę apžiūrą ir įvairius vaizdinius bei laboratorinius tyrimus, siekiant nustatyti priežastį, vietą ir būklės sunkumą.
- Medicininė istorija ir fizinė apžiūra: gydytojas apklausia pacientą apie simptomus, jų trukmę, intensyvumą ir bet kokius rizikos veiksnius. Fizinis tyrimas gali apimti pilvo ir juosmens apčiuopą, siekiant nustatyti skausmą ar patinimą.
- Vaizdiniai tyrimai:
- Inkstų ir šlapimo takų ultragarsas: pagrindinis tyrimas, leidžiantis vizualizuoti inkstų išsiplėtimą, šlapimtakių plotį ir nustatyti bet kokius akmenis ar kitas kliūtis.
- Kompiuterinė tomografija (KT): naudojama išsamesniam vaizdui gauti, ypač jei įtariama akmenų ar navikų buvimas. KT gali padėti tiksliau nustatyti obstrukcijos vietą ir pobūdį.
- Magnetinio rezonanso urografija (MRU): naudojama, jei reikia išsamesnės informacijos apie šlapimo takų struktūrą ir funkciją, ypač jei ultragarsas ir KT yra neinformatyvūs arba kontraindikuoti.
- Intraveninė urograma (IVU): retai naudojama, bet gali padėti nustatyti šlapimo takų blokavimo vietą ir pobūdį.
- Laboratoriniai tyrimai:
- Šlapimo tyrimas: gali parodyti infekcijos požymius, kraują ar šlapimo kristalus, kurie rodo akmenis.
- Kraujo tyrimai: kreatinino ir šlapalo lygio padidėjimas gali rodyti inkstų funkcijos sutrikimą. Taip pat atliekami tyrimai siekiant nustatyti galimas infekcijas arba metabolinius sutrikimus.
Ligos gydymas ir vaistai
Hidronefrozės gydymas priklauso nuo priežasties, vietos ir sunkumo. Gydymo tikslas yra pašalinti šlapimo nutekėjimo kliūtį, užkirsti kelią infekcijoms ir atkurti normalią inkstų funkciją.
- Konservatyvus gydymas:
- Stebėjimas ir stebėsena: kai kuriais atvejais, kai hidronefrozė yra lengva ir nesukelia simptomų, gali būti pasirinkta stebėjimo taktika su reguliariais ultragarsiniais tyrimais.
- Antibiotikai: skiriami, jei yra infekcijos požymių arba jei yra padidėjusi infekcijos rizika.
- Minimaliai invazinės procedūros:
- Šlapimo takų kateterizacija arba stentavimas: šlapimtakių stentai arba kateteriai gali būti įvesti per šlaplę į šlapimtakius, siekiant atkurti šlapimo nutekėjimą ir sumažinti spaudimą inkstams.
- Perkutaninė nefrostomija: atliekama, jei reikia skubaus šlapimo nutekėjimo atkūrimo. Tai procedūra, kai į inkstą per odą įvedamas vamzdelis, kad būtų užtikrintas šlapimo nutekėjimas.
- Chirurginis gydymas:
- Litotripsija: neinvazinė procedūra, kai akmenys skaidomi naudojant ultragarso bangas arba lazerį, siekiant palengvinti jų pašalinimą per šlapimo takus.
- Ureterolitotomija: chirurginė procedūra, naudojama akmenims pašalinti iš šlapimtakių, jei kiti metodai yra neveiksmingi.
- Prostatos chirurgija: gali būti atliekama, jei hidronefrozė yra dėl prostatos hiperplazijos, siekiant sumažinti šlapimo takų suspaudimą.
- Rekonstrukcinė chirurgija: atliekama siekiant ištaisyti įgimtus defektus arba strictūras, kurios sukelia hidronefrozę.
Liaudiškos priemonės šiai ligai slopinti gydyti
Liaudiškos priemonės negali išgydyti hidronefrozės, tačiau kai kurios gali padėti pagerinti bendrą sveikatą ir sumažinti simptomus. Visada svarbu pasitarti su gydytoju prieš naudojant bet kokias natūralias priemones.
- Skysčių vartojimas: pakankamas vandens vartojimas gali padėti sumažinti šlapimo takų infekcijų riziką ir palaikyti šlapimo srauto tęstinumą, tačiau reikėtų pasitarti su gydytoju, ypač jei yra šlapimo nutekėjimo kliūtis.
- Spanguolių sultys: gali padėti sumažinti šlapimo takų infekcijų riziką, tačiau jos neveikia kaip pagrindinis gydymo būdas.
- Petražolių arbata: tradiciškai naudojama šlapimo takų sveikatai palaikyti, tačiau turėtų būti vartojama atsargiai ir pasikonsultavus su gydytoju, ypač jei yra šlapimo takų akmenys.
Prevencija
Nors ne visada galima išvengti hidronefrozės, keletas priemonių gali padėti sumažinti riziką:
- Reguliarūs sveikatos patikrinimai: reguliarus sveikatos būklės vertinimas, ypač žmonėms, kuriems yra padidėjusi rizika (pvz., šlapimo akmenys, prostatos hiperplazija), gali padėti anksti nustatyti problemas.
- Gera šlapimo takų sveikatos priežiūra: tinkama higiena, šlapinimasis po lytinių santykių ir pakankamas skysčių vartojimas gali sumažinti šlapimo takų infekcijų riziką.
- Sveika mityba ir fizinis aktyvumas: subalansuota mityba ir reguliari fizinė veikla gali padėti palaikyti sveiką kūno svorį ir sumažinti šlapimo takų akmenų riziką.
Šaltiniai
- https://www.kidney.org/kidney-topics/hydronephrosis-0#:~:text=About%20hydronephrosis-,Hydronephrosis%20is%20a%20condition%20that%20occurs%20when%20a%20kidney%20swells,in%20one%20or%20both%20kidneys.
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15417-hydronephrosis
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hydronephrosis/cdc-20397563