Ligos aprašymas
Stemplės venų mazgai, dar vadinami stemplės varikoze, yra išsiplėtusios stemplės venos, kurios atsiranda dėl padidėjusio slėgio portinėje venų sistemoje, dažniausiai dėl kepenų cirozės. Šie išsiplėtę veniniai mazgai gali plyšti ir sukelti pavojingą gyvybei kraujavimą, kuris gali būti sunkiai sustabdomas. Stemplės venų mazgai dažniausiai atsiranda stemplės apatinėje dalyje, tačiau gali išplisti ir į viršutinę skrandžio dalį. Tai yra dažna ir rimta portinės hipertenzijos komplikacija, kai sutrinka kraujo pratekėjimas per kepenis.
Ligos priežastis
Stemplės venų mazgų pagrindinė priežastis yra portinė hipertenzija, t.y., padidėjęs spaudimas portinėje venų sistemoje. Dažniausiai šis slėgio padidėjimas atsiranda dėl kepenų cirozės arba kitų kepenų ligų. Kai kraujas negali tinkamai tekėti per kepenis, jis ieško kitų kelių, kaip pasiekti sisteminę kraujotaką, todėl venos aplink stemplę plečiasi ir tampa silpnos bei pažeidžiamos. Pagrindiniai veiksniai, sukeliantys portinę hipertenziją ir stemplės venų mazgus, yra šie:
- Kepenų cirozė: Pagrindinė portinės hipertenzijos ir stemplės varikozės priežastis. Kepenų pažeidimas dėl ilgalaikio alkoholio vartojimo, lėtinių virusinių hepatitų (ypač hepatito B ir C) ar nealkoholinės riebalinės kepenų ligos gali sukelti cirozę.
- Kraujo krešuliai: Krešuliai kepenų ar portinėje venoje taip pat gali sutrikdyti kraujo tekėjimą ir sukelti portinę hipertenziją.
- Schistosomatozė: Tropinė parazitinė infekcija, kuri sukelia portinės venos užsikimšimą.
- Širdies nepakankamumas: Kai širdis negali tinkamai išstumti kraujo, tai gali sukelti kraujo užsistovėjimą kepenyse, sukeldamas venų spaudimą.
Ligos simptomai
Stemplės venų mazgai dažnai nesukelia simptomų tol, kol venos nepradeda kraujuoti. Tačiau jei atsiranda kraujavimas, simptomai gali būti labai pavojingi ir netgi gyvybei grėsmingi. Dažniausiai pastebimi šie simptomai:
- Kraujavimas iš virškinamojo trakto: Staigus ir didelis kraujavimas, pasireiškiantis krauju vėmaluose (hematemezė) arba juodomis, dervingomis išmatomis (melena).
- Svaigimas ir silpnumas: Dėl reikšmingo kraujo netekimo gali atsirasti svaigimas, alpimas ar stiprus silpnumas.
- Šokas: Sunkus kraujavimas gali sukelti hipovoleminį šoką – būklę, kai kraujospūdis stipriai sumažėja ir organizmui trūksta kraujo, kad tinkamai aprūpintų organus.
- Geltonumas (gelta): Jei priežastis yra kepenų liga, pacientas gali turėti geltą – odos ir akių pageltimą.
- Ascitas: Skysčių kaupimasis pilvo ertmėje gali būti susijęs su kepenų ciroze, kuri lemia stemplės venų mazgus.
Ligos klasifikacija
Stemplės venų mazgai gali būti klasifikuojami pagal jų dydį, kraujavimo riziką ir venų struktūros būklę.
- Nedideli stemplės venų mazgai: Paprastai mažos venos, kurių kraujavimo rizika yra nedidelė, tačiau jos gali progresuoti ir tapti didesnės.
- Vidutinio dydžio stemplės venų mazgai: Venos, kurios jau yra didesnės ir turi vidutinę kraujavimo riziką.
- Dideli stemplės venų mazgai: Labai padidėjusios venos, kurios yra labai pažeidžiamos ir turi didelę kraujavimo riziką. Tokiu atveju reikalinga skubi medicininė intervencija.
Ligos diagnostika
Stemplės venų mazgų diagnostika paprastai atliekama, siekiant įvertinti mazgų buvimą, dydį ir kraujavimo riziką. Dažniausiai naudojami šie tyrimai:
- Endoskopija: Virškinimo trakto endoskopija yra pagrindinis diagnostikos metodas, leidžiantis tiesiogiai pamatyti stemplės venas, nustatyti jų dydį ir kraujavimo riziką. Endoskopijos metu taip pat galima atlikti tam tikras procedūras, kad būtų užkirstas kelias kraujavimui.
- Ultragarsinis tyrimas: Kepenų ir kraujotakos sistemos ultragarso tyrimas (doplerografija) gali padėti įvertinti portinės hipertenzijos mastą ir portinės venos kraujo srautą.
- Kompiuterinė tomografija (KT): KT skenavimas gali padėti vizualizuoti kepenų struktūrą ir kraujagyslių būklę, ypač jei įtariama portinė hipertenzija.
- Kraujo tyrimai: Hemoglobino, krešėjimo rodiklių ir kepenų funkcijos rodiklių tyrimai gali padėti nustatyti kepenų pažeidimo laipsnį ir kraujo netekimo mastą.
Ligos gydymas ir vaistai
Stemplės venų mazgų gydymas siekia išvengti kraujavimo ir kontroliuoti portinę hipertenziją. Jei atsiranda kraujavimas, gydymas turi būti atliekamas skubiai.
- Vaistai:
- Vazokonstriktoriai: Tokie vaistai kaip terlipresinas arba somatostatinas padeda sumažinti portinės hipertenzijos spaudimą ir sumažinti kraujavimo riziką.
- Beta adrenoblokatoriai: Šie vaistai (pvz., propranololis) gali sumažinti spaudimą portinėje sistemoje ir taip sumažinti kraujavimo riziką.
- Antibiotikai: Jei atsiranda kraujavimas, dažnai skiriami antibiotikai, nes padidėja infekcijų rizika.
- Endoskopinės procedūros:
- Endoskopinė skleroterapija: Į veną švirkščiami specialūs tirpalai, kurie sukelia venos uždarymą ir stabdo kraujavimą.
- Endoskopinis guminių juostų naudojimas (ligavimas): Tai procedūra, kai venos aplinkui stemplę uždedamos mažos gumos juostos, kad būtų sustabdytas kraujavimas ir venos nebūtų tokios pažeidžiamos.
- Chirurginis gydymas:
- Portosisteminės šunto operacija: Jei kiti metodai nesėkmingi, chirurgija gali būti atliekama siekiant nukreipti kraujotaką nuo portinės sistemos, kad būtų sumažintas slėgis stemplės venose.
- Kepenų transplantacija: Jei stemplės venų mazgų priežastis yra kepenų cirozė ir kepenys yra labai pažeistos, gali būti svarstoma kepenų transplantacija.
Liaudiškos priemonės šiai ligai slopinti gydyti
Nors liaudiškos priemonės negali pakeisti medicininio gydymo, tam tikros natūralios priemonės gali padėti palaikyti kepenų sveikatą ir pagerinti kraujagyslių būklę.
- Pieno usnis: Šis augalas gali padėti palaikyti kepenų sveikatą ir apsaugoti kepenis nuo tolesnio pažeidimo.
- Dilgėlių arbata: Dilgėlės gali turėti priešuždegiminių savybių ir padėti sustiprinti kraujotaką.
- Sveika mityba: Mažai druskos turinti mityba gali sumažinti spaudimą venoms ir padėti sumažinti skysčių kaupimąsi organizme.
- Alkoholio vengimas: Visiškas alkoholio atsisakymas yra esminė prevencijos priemonė žmonėms, kuriems diagnozuoti stemplės venų mazgai, nes alkoholis stipriai pažeidžia kepenis.
Prevencija
Stemplės venų mazgų prevencija daugiausia grindžiama kepenų sveikatos palaikymu ir portinės hipertenzijos rizikos mažinimu.
- Alkoholio vengimas: Svarbiausia prevencinė priemonė yra vengti alkoholio vartojimo, ypač jei jau diagnozuota kepenų liga.
- Kepenų funkcijos stebėjimas: Ankstyvas kepenų ligų diagnozavimas ir gydymas gali padėti sumažinti portinės hipertenzijos ir stemplės venų mazgų riziką.
- Reguliarus medicininis stebėjimas: Žmonėms, sergantiems kepenų ligomis, svarbu reguliariai atlikti tyrimus, kad būtų galima anksti nustatyti stemplės venų mazgus ir užkirsti kelią kraujavimui.
- Sveika mityba: Subalansuota ir kepenų sveikatą palaikanti mityba gali padėti sumažinti komplikacijų riziką.
Šaltiniai
- https://www.kenhub.com/en/library/anatomy/neurovascular-supply-and-lymphatic-drainage-of-the-esophagus,
- https://teachmeanatomy.info/abdomen/gi-tract/oesophagus/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6267772/