Ligos aprašymas
Plasmodium falciparum maliarija yra pavojingiausia maliarijos forma, kurią sukelia parazitas Plasmodium falciparum. Šis parazitas yra perduodamas žmonėms per užkrėstos moteriškos Anopheles genties uodo įkandimą. P. falciparum yra atsakingas už didžiąją dalį sunkios maliarijos atvejų pasaulyje ir gali sukelti gyvybei pavojingas komplikacijas, tokias kaip smegenų maliarija, sunki anemija ir organų nepakankamumas. Ši ligos forma labiausiai paplitusi tropinėse ir subtropinėse srityse, ypač Subsacharinėje Afrikoje, kur sukelia didelę ligų ir mirčių naštą, ypač tarp vaikų ir nėščių moterų.
Ligos priežastys
Plasmodium falciparum maliariją sukelia vienaląsčiai parazitai, priklausantys Plasmodium genčiai. Maliarijos infekcija atsiranda, kai užkrėstas Anopheles uodas įgelia žmogų ir įleidžia parazito sporozoitus į kraują. Po to parazitas keliauja į kepenis, kur dauginas ir brandina, o tada užkrečia raudonuosius kraujo kūnelius. Raudonuosiuose kraujo kūneliuose parazitai dauginasi, sukelia ląstelių plyšimą ir išleidžia daugiau parazitų į kraują, kas sukelia ciklinę infekciją.
- Anopheles uodų įkandimas: Užkrėsti moteriškos lyties Anopheles uodai yra vieninteliai šio parazito pernešėjai. Jie įsisiurbia kraujo, kad išliktų gyvi, ir taip perduoda maliarijos parazitus.
- Žmogus kaip parazito šeimininkas: Kai žmogų užkrečia P. falciparum, parazitai migruoja į kepenis, kur jie dauginas prieš išsiskirdami į kraują ir užkrėsdami raudonuosius kraujo kūnelius.
- Kraujas kaip pernešimo būdas: Nors maliarija daugiausiai plinta per uodų įkandimus, ji taip pat gali būti perduodama per kraujo perpylimus, nuo motinos kūdikiui gimdymo metu ar naudojant užkrėstus švirkštus.
Ligos simptomai
Plasmodium falciparum maliarijos simptomai paprastai pasireiškia praėjus 10-14 dienų po užkrėtimo. Simptomai gali greitai pablogėti ir tapti gyvybei pavojingi. Jie apima:
- Karščiavimas: Aukštas ir pasikartojantis karščiavimas yra vienas iš pagrindinių maliarijos požymių.
- Šaltkrėtis ir prakaitavimas: Cikliniai šaltkrėtis ir gausus prakaitavimas, susijęs su parazitų išsiskyrimu iš raudonųjų kraujo kūnelių.
- Galvos skausmas: Intensyvūs galvos skausmai, kurie gali būti kartu su kitais neurologiniais simptomais.
- Pykinimas ir vėmimas: Dažnai lydimi kiti virškinimo simptomai, tokie kaip pilvo skausmas ir viduriavimas.
- Raumenų ir sąnarių skausmai: Bendras kūno skausmas ir silpnumas.
- Anemija: Sunkios anemijos požymiai dėl raudonųjų kraujo kūnelių sunaikinimo.
- Smegenų maliarija: Sunki komplikacija, apimanti sumišimą, sąmonės praradimą, traukulius ir komą.
- Kvėpavimo sunkumai: Sunki maliarija gali sukelti plaučių edema ir kvėpavimo sunkumus.
- Organų nepakankamumas: Sunkios formos gali sukelti inkstų ir kepenų nepakankamumą bei šoką.
Ligos klasifikacija
Maliarija gali būti klasifikuojama pagal sunkumą ir simptomų pobūdį:
- Nesudėtinga maliarija: Pasireiškia karščiavimu, šaltkrėčiu, galvos skausmu ir kitais nespecifiniais simptomais, tačiau be sunkių komplikacijų. Reikalauja greito gydymo, kad būtų išvengta progresavimo.
- Sunkioji maliarija: Pasireiškia sunkiomis komplikacijomis, tokiomis kaip smegenų maliarija, sunki anemija, inkstų nepakankamumas, kvėpavimo nepakankamumas, hipoglikemija ir kraujo krešėjimo sutrikimai. Dažniausiai reikalauja hospitalizacijos ir intensyvios terapijos.
Ligos diagnostika
Greita ir tiksli Plasmodium falciparum maliarijos diagnozė yra esminė veiksmingam gydymui ir komplikacijų prevencijai. Diagnostikos metodai apima:
- Storos kraujo lašo tepinėlis: Naudojamas maliarijos parazitams aptikti kraujyje mikroskopu. Tai yra auksinis standartas diagnozei patvirtinti, nes leidžia vizualizuoti parazitus ir įvertinti jų kiekį.
- Plonos kraujo plokštelės tepinėlis: Padeda tiksliai nustatyti Plasmodium rūšį ir stebėti parazitų vystymosi stadijas.
- Greiti diagnostikos testai (RDTs): Naudojami specifiniams maliarijos antigenams nustatyti kraujo mėginyje. Jie yra greiti ir gali būti atliekami vietoje, tačiau nėra tokie jautrūs kaip mikroskopija, ypač esant mažam parazitų skaičiui.
- Molekuliniai tyrimai (PCR): Naudojami parazitinei DNR aptikti ir gali būti naudingi nustatant rūšį bei esant mažam parazitų skaičiui. Šie tyrimai dažniausiai atliekami tyrimo laboratorijose.
- Serologiniai tyrimai: Gali būti naudojami nustatyti antikūnams prieš maliarijos parazitus, bet netinka ūminei maliarijai diagnozuoti.
Ligos gydymas ir vaistai
Gydymas priklauso nuo maliarijos sunkumo, parazito jautrumo vaistams ir paciento sveikatos būklės. Plasmodium falciparum maliarijos gydymas apima:
- Greitas gydymo pradėjimas: Ankstyvas gydymas yra esminis, siekiant sumažinti komplikacijų ir mirštamumo riziką.
- Artemizino deriniai (ACTs): Pirmo pasirinkimo vaistai nesudėtingai P. falciparum maliarijai gydyti. Kombinuotas gydymas naudojant artemiziną ir kitus antimalarinius vaistus, tokius kaip lumefantrinas ar piperaquinas, sumažina atsparumo riziką ir užtikrina veiksmingesnį gydymą.
- Kvininas: Naudojamas sunkioms maliarijos formoms gydyti, dažnai derinamas su doksiciklinu arba klindamicinu, siekiant padidinti veiksmingumą.
- Artemizininės injekcijos arba intraveninė terapija: Naudojamos sunkioms maliarijos formoms gydyti, ypač kai yra komplikacijų, pvz., smegenų maliarija.
- Chlorokvinas ir meflokvinas: Šie vaistai kartais naudojami, tačiau kai kuriose vietovėse P. falciparum parazitai jiems atsparūs.
- Vaikų ir nėščių moterų gydymas: Gydymas priklauso nuo nėštumo trimestro ir vaiko amžiaus. Daugeliu atvejų pirmenybė teikiama specifiniams vaistams, kurie yra saugūs vaikams ir nėščioms moterims.
- Parazitų atsparumo stebėjimas: Reguliarus parazitų atsparumo stebėjimas padeda užtikrinti, kad pacientai gautų tinkamiausią gydymą.
Liaudiškos priemonės šiai ligai slopinti ir gydyti
Nors Plasmodium falciparum maliarija yra rimta liga, kuri reikalauja medicininio gydymo, kai kurie natūralūs metodai gali padėti palaikyti sveikatą ir sumažinti simptomus:
- Žolelių arbatos: Kai kurios žolelių arbatos, tokios kaip artemizijos (košių) arbata, gali turėti priešmaliarinių savybių. Vis dėlto svarbu pabrėžti, kad žolelių arbatos neturėtų pakeisti oficialaus medicininio gydymo.
- Imuniteto stiprinimas: Subalansuota mityba, turinti daug vitaminų ir mineralų, gali padėti palaikyti imuninę sistemą kovojant su infekcija.
- Vandens suvartojimas: Pakankamas skysčių vartojimas padeda išvengti dehidratacijos, kuri gali pasireikšti dėl maliarijos karščiavimo ir prakaitavimo.
- Atsipalaidavimo ir streso valdymo metodai: Atsipalaidavimo metodai, tokie kaip meditacija ar joga, gali padėti sumažinti stresą ir pagerinti bendrą savijautą ligos metu.
Prevencija
Prevencinės priemonės yra esminės kovojant su Plasmodium falciparum maliarija, ypač regionuose, kur ši liga yra endeminė:
- Uodų kontrolė:
- Insekticidais impregnuotos tinkleliai: Miegojimas po insekticidais impregnuotais tinkleliais yra vienas veiksmingiausių būdų apsisaugoti nuo uodų įkandimų.
- Vidaus purškimas insekticidais: Reguliarus namų sienų purškimas ilgai veikiančiais insekticidais gali sumažinti uodų populiaciją.
- Asmeniniai repelentai: Naudoti uodų repelentus ant odos ir drabužių.
- Profilaktinis gydymas:
- Profilaktiniai vaistai: Keliaujantys į maliarijos paveiktas teritorijas asmenys turėtų vartoti antimalarinius vaistus, tokius kaip atovakvonas-proguanilas, doksiciklinas arba meflokvinas.
- Sezoninė chemoprofilaktika vaikams: Kai kuriose maliarijos paveiktose vietovėse vaikams sezonų piko metu gali būti skiriami profilaktiniai vaistai, siekiant sumažinti infekcijos riziką.
- Sveikatos švietimas: Informavimas apie maliarijos pavojų, prevencines priemones ir ankstyvo gydymo svarbą gali padėti sumažinti maliarijos paplitimą.
- Skiepijimas: Nors vakcinos nuo maliarijos dar nėra plačiai prieinamos, vyksta klinikiniai tyrimai, siekiant išvystyti veiksmingą maliarijos vakciną, kuri galėtų papildyti esamas prevencines strategijas.
Šaltiniai
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555962/
- https://www.cdc.gov/dpdx/malaria/index.html
- https://www.who.int/health-topics/malaria#tab=tab_1