Ascito aprašymas
Ascitas yra būklė, kai pilvo ertmėje kaupiasi perteklinis skysčio kiekis. Tai nėra savarankiška liga, bet simptomas, dažniausiai susijęs su sunkesnėmis sveikatos problemomis, ypač kepenų ligomis, tokiomis kaip cirozė. Ascitas taip pat gali atsirasti dėl vėžio, širdies nepakankamumo, inkstų ligų ar infekcijų. Ši būklė gali sukelti diskomfortą, pilvo pūtimą, kvėpavimo sutrikimus ir kitus simptomus, kurie reikalauja gydymo.
Ligos priežastys
Ascitas dažniausiai atsiranda dėl šių priežasčių:
- Kepenų cirozė: Dažniausia ascito priežastis, kai kepenų funkcija sutrinka dėl ilgalaikio pažeidimo, sukeldama padidėjusį spaudimą portinėje veninėje sistemoje ir skysčio kaupimąsi pilvo ertmėje.
- Vėžys: Pilvo ertmės vėžiai, tokie kaip kiaušidžių, kasos, skrandžio ar kepenų vėžys, gali sukelti ascitą dėl pilvaplėvės uždegimo ar limfagyslių užsikimšimo.
- Širdies nepakankamumas: Kai širdis negali efektyviai pumpuoti kraujo, padidėja veninis spaudimas, sukeldamas skysčio kaupimąsi įvairiose kūno vietose, įskaitant pilvo ertmę.
- Inkstų ligos: Inkstų nepakankamumas gali sutrikdyti skysčių ir elektrolitų pusiausvyrą, sukeldamas skysčio kaupimąsi pilve.
- Pankreatitas: Uždegimas kasoje gali sukelti skysčio nutekėjimą į pilvo ertmę.
- Infekcijos: Bakterinis peritonitas ar tuberkuliozė gali sukelti pilvo ertmės uždegimą ir skysčio kaupimąsi.
Ascito simptomai
Ascito simptomai gali skirtis priklausomai nuo skysčio kiekio ir pagrindinės priežasties:
- Pilvo pūtimas: Vienas dažniausių simptomų, kai pilvas tampa pastebimai padidėjęs.
- Pilvo diskomfortas ar skausmas: Skysčio kaupimasis gali sukelti spaudimą ir diskomfortą pilvo srityje.
- Dusulys: Didelis skysčio kiekis gali spausti diafragmą ir plaučius, sukeldamas kvėpavimo sunkumų.
- Svorio padidėjimas: Greitas svorio padidėjimas dėl skysčio kaupimosi pilvo ertmėje.
- Apetito praradimas: Dėl pilvo spaudimo gali sumažėti apetitas ir pasireikšti ankstyvas sotumas.
- Nuovargis: Dėl pagrindinės ligos ir padidėjusio pilvo spaudimo pacientas gali jaustis pavargęs ar išsekęs.
- Kojų patinimas: Kai kuriais atvejais gali atsirasti apatinių galūnių edema (patinimas).
Ligos klasifikacija
Ascitas gali būti klasifikuojamas pagal jo sunkumą ir skysčio pobūdį:
- Nedidelis ascitas: Kai skysčio kiekis yra mažas ir simptomai lengvi.
- Vidutinio sunkumo ascitas: Skysčio kaupimasis pastebimas ir sukelia diskomfortą, tačiau jis nesukelia kvėpavimo sutrikimų.
- Sunkus ascitas: Dėl didelio skysčio kiekio pilve gali atsirasti didelis pilvo išsipūtimas, kvėpavimo problemos ir reikšmingas diskomfortas.
- Refrakterinis ascitas: Kai ascitas nereaguoja į gydymą diuretikais arba greitai atsinaujina po pradinio gydymo.
Ascito diagnostika
Ascito diagnostika apima klinikinį ištyrimą ir laboratorinius bei vaizdinius tyrimus, siekiant nustatyti pagrindinę priežastį:
- Fizinis tyrimas: Gydytojas gali aptikti pilvo pūtimą, skysčio kaupimąsi ir atgarsius (pilvo girgždesius) klausydamas pilvo stetoskopu.
- Ultragarso tyrimas: Dažniausiai naudojamas diagnostinis metodas, kuris leidžia aptikti skysčio kiekį ir įvertinti organų būklę.
- Kompiuterinė tomografija (KT): Šis tyrimas gali suteikti išsamesnį vaizdą apie pilvo ertmę ir padėti nustatyti skysčio kaupimosi priežastį.
- Paracentezė: Procedūra, kurios metu adata įkišama į pilvo ertmę, kad būtų paimtas skysčio mėginys laboratoriniams tyrimams. Tai padeda nustatyti skysčio pobūdį, infekcijos buvimą ar kitus veiksnius.
- Laboratoriniai tyrimai: Kraujo tyrimai, įskaitant kepenų funkcijos tyrimus, inkstų funkcijos tyrimus ir albumino lygį, gali padėti nustatyti ascito priežastį.
Ascito gydymas ir vaistai
Ascito gydymas priklauso nuo pagrindinės priežasties ir skysčio kiekio pilvo ertmėje:
- Diuretikai: Vaistai, tokie kaip spironolaktonas ar furosemidas, naudojami skysčių pertekliui pašalinti iš organizmo, sumažinant skysčio kaupimąsi pilve.
- Paracentezė: Jei skysčio kiekis yra didelis ir sukelia didelį diskomfortą ar kvėpavimo sutrikimus, paracentezės metu skystis gali būti pašalintas.
- Kepenų ligų gydymas: Jei ascitą sukelia kepenų cirozė, gydymas nukreipiamas į kepenų būklės stabilizavimą, pvz., naudojant kepenų apsaugos priemones, mažinant druskos vartojimą ir gydant pagrindinę kepenų ligą.
- TIPS (transjugulinis intrahepatinis portosisteminis šuntas): Procedūra, naudojama pacientams, sergantiems refrakteriniu ascitu, siekiant sumažinti portinį spaudimą ir sumažinti skysčio kaupimąsi.
- Antibiotikai: Jei ascitą komplikuoja bakterinis peritonitas, skiriami antibiotikai.
Liaudiškos priemonės ascitui gydyti
Liaudiškos priemonės negali pakeisti medicininio gydymo, tačiau kai kurios gali padėti palengvinti simptomus:
- Druskos vartojimo mažinimas: Sumažinus druskos kiekį maiste, galima sumažinti skysčių kaupimąsi organizme ir sumažinti ascito simptomus.
- Imbiero arbata: Imbieras turi natūralių diuretikų savybių, kurios gali padėti švelniai sumažinti skysčių kaupimąsi organizme.
- Petražolės: Petražolės taip pat yra natūralus diuretikas ir gali būti naudojamos arbatai ar pridedamos prie patiekalų.
- Tinkamas skysčių balansas: Svarbu pasitarti su gydytoju dėl tinkamo skysčių vartojimo kiekio, kad būtų išvengta per didelio skysčių kaupimosi.
Šaltiniai
- https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/ascites#:~:text=Ascites%20is%20a%20condition%20in,chest%20and%20surround%20your%20lungs.
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14792-ascites
- https://www.pennmedicine.org/for-patients-and-visitors/patient-information/conditions-treated-a-to-z/ascites