Ligos aprašymas
Vėjaraupiai (dar žinomi kaip varicella) yra labai užkrečiama virusinė infekcija, kurią sukelia varicella-zoster virusas (VZV). Ši liga dažniausiai pasireiškia vaikams, tačiau gali susirgti ir suaugusieji, ypač tie, kurie neturi imuniteto šiam virusui. Vėjaraupiams būdingi niežtintys bėrimai, kurie progresuoja nuo mažų raudonų dėmelių iki pūslelių, kurios vėliau virsta šašais. Liga paprastai trunka nuo 5 iki 10 dienų.
Ligos priežastys
- Virusinė infekcija: vėjaraupiai sukelia varicella-zoster virusas (VZV), kuris plinta per tiesioginį kontaktą su užsikrėtusiu asmeniu arba per orą (kosint ar čiaudint).
- Kontaktas su užsikrėtusiu asmeniu: virusas lengvai plinta uždarose patalpose, todėl didžiausia rizika susirgti yra žmonėms, kurie nėra vakcinuoti arba neturėjo vėjaraupių.
- Pernešimas nuo motinos kūdikiui: nėščios moterys, užsikrėtusios vėjaraupiais, gali perduoti virusą savo vaisiui.
Ligos simptomai
- Niežtintis bėrimas: raudonos dėmelės, kurios virsta skystį turinčiomis pūslelėmis, o po to – šašais.
- Karščiavimas: dažnai pasireiškia kartu su bėrimu arba prieš jį.
- Nuovargis ir silpnumas: bendras negalavimas ir energijos stoka.
- Galvos skausmas: gali pasireikšti kaip bendras virusinės infekcijos simptomas.
- Apetito praradimas: dažnai pasitaiko sergant ūmine vėjaraupių forma.
Ligos klasifikacijos
- Pirminė infekcija (vėjaraupiai): tai yra pirmasis kontaktas su varicella-zoster virusu, kuris sukelia ūminį ligos pasireiškimą.
- Antrinė infekcija (juostinė pūslelinė): virusas gali pasilikti ramybės būsenoje nervų ganglijuose ir vėl suaktyvėti vėliau gyvenime, sukeldamas juostinę pūslelinę (herpes zoster), kurią lydi skausmingas bėrimas ir nervų skausmas.
Ligos diagnostika
- Klinikinis įvertinimas: gydytojas diagnozuoja vėjaraupius pagal būdingus simptomus, tokius kaip bėrimai, karščiavimas ir niežėjimas.
- Virusologiniai tyrimai: retais atvejais gali būti atliekami kraujo tyrimai arba pūslelių turinio tyrimai siekiant patvirtinti varicella-zoster viruso buvimą.
- Imunoglobulinų testas: naudojamas siekiant nustatyti, ar žmogus turi imunitetą virusui po ankstesnės infekcijos arba vakcinacijos.
Ligos gydymas ir vaistai
- Simptominis gydymas: antipiretiniai vaistai, tokie kaip paracetamolis, naudojami karščiavimui mažinti; antihistamininiai vaistai arba lokaliniai preparatai naudojami niežuliui malšinti.
- Antivirusiniai vaistai: sunkesniais atvejais, ypač suaugusiesiems, nėščioms moterims ar imuninės sistemos sutrikimų turintiems pacientams, gali būti skiriami antivirusiniai vaistai, tokie kaip acikloviras.
- Hidracija ir poilsis: svarbu užtikrinti tinkamą skysčių vartojimą ir poilsį, kad būtų palaikoma bendra organizmo būklė.
- Imunoglobulinas: gali būti skiriamas žmonėms su padidėjusia komplikacijų rizika, siekiant sumažinti ligos sunkumą.
Liaudiškos priemonės šiai ligai slopinti gydyti
- Avižinių dribsnių vonios: gali padėti sumažinti niežėjimą ir raminti sudirgusią odą.
- Šalto kompreso naudojimas: šaltis gali sumažinti odos niežėjimą ir uždegimą.
- Nagai turi būti trumpi: norint išvengti odos pažeidimų ir infekcijų, patartina trumpinti nagus, kad vaikai nesikrapštytų.
- Kieta ir neglotnanti apranga: medvilniniai drabužiai gali padėti sumažinti odos sudirginimą.
Prevencija
- Vakcina nuo vėjaraupių: veiksmingiausia prevencijos priemonė yra skiepijimas, kuris apsaugo nuo ligos arba sumažina jos sunkumą.
- Higienos taisyklių laikymasis: dažnas rankų plovimas ir infekuotų asmenų izoliavimas gali padėti sumažinti viruso plitimą.
- Vengti kontakto su užsikrėtusiais: jei įmanoma, vengti kontakto su sergančiais vėjaraupiais žmonėmis, ypač tais, kurie gali būti užkrečiami.
Šaltiniai
- https://www.cdc.gov/chickenpox/about/index.html#:~:text=Key%20points,to%20get%20the%20chickenpox%20vaccine.
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chickenpox/symptoms-causes/syc-20351282
- https://www.nhs.uk/conditions/chickenpox/