Ligos aprašymas
Toksokarozė yra parazitinė liga, kurią sukelia apvaliosios kirmėlės Toxocara canis (šunų askaridė) arba Toxocara cati (kačių askaridė). Šios kirmėlės paprastai parazituoja šunų ir kačių žarnyne, tačiau jų kiaušinėliai gali patekti į žmogaus organizmą per užterštą dirvožemį, maistą arba vandenį. Žmogui nurijus kiaušinėlius, jie žarnyne išsirita į lervas, kurios per žarnyno sienelę patenka į kraujotaką ir migruoja po įvairius kūno audinius, sukeldamos uždegimą ir pažeidimus. Toksokarozė dažniausiai pasireiškia vaikams ir gali būti asimptominė arba sukelti įvairius simptomus, priklausomai nuo pažeistų organų. Yra dvi pagrindinės ligos formos: visceralinis (vidaus organų) toksokarozė ir okulinis (akių) toksokarozė.
Ligos priežastys
Toksokarozę sukelia Toxocara genties parazitų lervos, kurios patenka į žmogaus organizmą per užterštą aplinką. Šunų ir kačių išmatose gali būti Toxocara kiaušinėlių, kurie dirvožemyje gali išlikti užkrečiami ilgą laiką. Vaikai dažniau užsikrečia toksokaroze dėl žaidimo užterštose vietose ir nepakankamos rankų higienos.
- Toxocara canis ir Toxocara cati kirmėlės: Šie parazitai gyvena šunų ir kačių žarnyne, kur jie dauginasi ir išskiria kiaušinėlius, kurie išsiskiria su šeimininko išmatomis.
- Aplinka užteršta kiaušinėliais: Dirvožemis, žaidimų aikštelės, sodai ar kitos vietos gali būti užterštos infekuotų gyvūnų išmatomis.
- Rizikos veiksniai: Nepakankama rankų higiena, valgymas neplautomis rankomis, neplautų daržovių ar vaisių vartojimas, kontaktas su infekuotais gyvūnais.
Ligos simptomai
Toksokarozės simptomai priklauso nuo to, kuriuose organuose lervos migruoja ir kokį uždegimą jos sukelia. Dauguma infekcijų yra asimptominės arba pasireiškia lengvais simptomais, tačiau kai kuriais atvejais gali sukelti sunkesnius simptomus.
- Visceralinis toksokarozė: Ši forma dažniausiai pasireiškia, kai lervos migruoja į vidaus organus, pvz., kepenis, plaučius ar smegenis.
- Karščiavimas: Dažnai būna aukšta temperatūra.
- Kosulys ir dusulys: Sukeltas plaučių pažeidimo ir uždegimo.
- Pilvo skausmas: Gali pasireikšti dėl kepenų ar kitų vidaus organų pažeidimo.
- Padidėjęs kepenys ir blužnis: Hepatomegalija ar splenomegalija dėl organų uždegimo.
- Odos bėrimai: Dažniausiai dilgėlinė tipo bėrimas, atsirandantis dėl alerginės reakcijos į parazitą.
- Okulinis toksokarozė: Atsiranda, kai lervos migruoja į akis, dažniausiai paveikdamos tik vieną akį.
- Regėjimo pablogėjimas: Regos aštrumo sumažėjimas ar miglotas matymas.
- Akių skausmas ir paraudimas: Sukelti uždegimo akių viduje.
- Strabizmas (žvairumas): Dėl akių raumenų pažeidimo.
- Aklumas: Sunkiais atvejais gali atsirasti dalinis ar visiškas regėjimo praradimas pažeistoje akyje.
Ligos klasifikacija
Toksokarozė gali būti klasifikuojama pagal paveiktus organus ir simptomų sunkumą.
- Asimptominė toksokarozė: Infekcija yra be simptomų arba su minimaliais simptomais, dažnai aptinkama atsitiktinai atliekant kraujo tyrimus.
- Visceralinis toksokarozė: Liga pasireiškia vidaus organų uždegimu ir pažeidimais, pvz., kepenų, plaučių, smegenų.
- Okulinis toksokarozė: Liga pasireiškia, kai lervos pažeidžia akis, sukeldamos regėjimo problemas ir uždegimą.
- Nervų sistemos toksokarozė: Retas atvejis, kai lervos pažeidžia smegenis ar nervų sistemą, sukeldamos neurologinius simptomus.
Ligos diagnostika
Toksokarozės diagnostika dažnai yra sudėtinga, nes simptomai gali būti nespecifiniai, o infekcija dažnai yra asimptominė. Diagnozė dažniausiai remiasi laboratoriniais tyrimais ir vaizdiniais metodais.
- Medicininė istorija ir simptomų vertinimas: Gydytojas vertina paciento simptomus, kelionių istoriją ir galimą kontaktą su užteršta aplinka ar gyvūnais.
- Kraujo tyrimai: Kraujo serologiniai tyrimai, pvz., ELISA testas, naudojami antikūnams prieš Toxocara aptikti. Eozinofilija (padidėjęs eozinofilų kiekis) taip pat yra dažnas požymis.
- Vaizdo tyrimai: Ultragarso, kompiuterinės tomografijos (KT) arba magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) tyrimai gali būti naudojami vidaus organų pažeidimui įvertinti.
- Akių tyrimai: Oftalmologiniai tyrimai naudojami okulinės toksokarozės diagnostikai, įskaitant akių dugno tyrimą ir ultragarsinį akių tyrimą.
Ligos gydymas ir vaistai
Toksokarozės gydymas priklauso nuo simptomų sunkumo ir paveiktų organų. Gydymas paprastai apima antiparazitinius vaistus ir, kai kuriais atvejais, papildomus vaistus uždegimui mažinti.
- Antiparazitiniai vaistai: Albendazolas ir mebendazolas yra dažniausiai naudojami vaistai gydant toksokarozę. Jie yra veiksmingi naikindami parazitų lervas.
- Kortikosteroidai: Skiriami, siekiant sumažinti uždegimą ir alerginį atsaką, ypač esant sunkiai visceralinei ar okulinei toksokarozei.
- Simptominis gydymas: Simptomų, tokių kaip kosulys, karščiavimas ar pilvo skausmas, palengvinimas, naudojant vaistus nuo skausmo ar karščiavimo mažinimo priemones.
- Chirurginė intervencija: Retais atvejais, esant sunkiai okulinei toksokarozei ar neurologiniams simptomams, gali prireikti chirurginės intervencijos.
Liaudiškos priemonės šiai ligai slopinti ir gydyti
Nors toksokarozė reikalauja medicininio gydymo, tam tikros liaudiškos priemonės gali padėti palaikyti sveikatą ir sumažinti simptomus.
- Sveika mityba: Subalansuota mityba, turinti daug vaisių ir daržovių, gali padėti palaikyti imuninę sistemą kovojant su infekcija.
- Žolelių papildai: Kai kurios žolelės, pavyzdžiui, česnakai ir moliūgų sėklos, gali turėti antiparazitinių savybių, tačiau jų veiksmingumas gydant toksokarozę nėra moksliškai patvirtintas.
- Higienos palaikymas: Gera asmens higiena, pvz., dažnas rankų plovimas ir nagų kirpimas, gali padėti išvengti pakartotinio užsikrėtimo.
Prevencija
Toksokarozės prevencija daugiausia grindžiama higienos priemonių laikymusi ir aplinkos kontrolės priemonėmis, kad būtų išvengta infekcijos.
- Asmens higiena: Reguliarus rankų plovimas su muilu, ypač po žaidimo lauke, sąlyčio su gyvūnais ar dirvožemiu, taip pat prieš valgį.
- Švaros palaikymas: Tinkamai tvarkykite šunų ir kačių išmatas, kad būtų sumažinta dirvožemio užteršimo rizika.
- Aplinka: Venkite žaidimų ir kitų veiklų vietose, kuriose gali būti užterštas dirvožemis, pvz., smėlio dėžėse arba soduose, kur gyvūnai gali išsituštinti.
- Veterinarinė priežiūra: Reguliariai dehelmintizuokite (duokite antiparazitinius vaistus) šunis ir kates, kad būtų sumažintas kiaušinėlių išsiskyrimas į aplinką.
- Maisto higiena: Venkite vartoti neplautus vaisius ir daržoves, taip pat nevalgykite žalio arba nepakankamai termiškai apdoroto maisto, kuris galėtų būti užterštas parazitais.
Šaltiniai
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9347221/
- https://www.sciencedirect.com/topics/pharmacology-toxicology-and-pharmaceutical-science/toxocariasis
- https://en.wikipedia.org/wiki/Toxocariasis