Ligos aprašymas
Premenstruacinis sindromas (PMS) yra fizinių, emocinių ir elgesio simptomų kompleksas, kuris atsiranda moterims antroje menstruacinio ciklo pusėje, paprastai likus kelioms dienoms iki menstruacijų pradžios. Šie simptomai paprastai išnyksta prasidėjus menstruacijoms arba per pirmąsias kelias jų dienas. PMS simptomai gali būti lengvi arba sunkūs, turintys įtakos moters kasdieniam gyvenimui, emocinei būklei ir darbingumui.
Ligos priežastis
Tikslios PMS priežastys nėra žinomos, tačiau manoma, kad pagrindiniai veiksniai yra hormonų pokyčiai menstruacinio ciklo metu ir jautrumas šiems pokyčiams. Taip pat gali būti svarbūs neurotransmiteriai, tokie kaip serotoninas, kurie reguliuoja nuotaiką. Kiti veiksniai, kurie gali prisidėti prie PMS atsiradimo, yra:
- Hormonų disbalansas: estrogeno ir progesterono lygio svyravimai menstruacinio ciklo metu gali paveikti nuotaiką ir sukelti fizinius simptomus.
- Cheminių medžiagų disbalansas smegenyse: sumažėjęs serotonino kiekis gali sukelti nuotaikos svyravimus, depresiją, nuovargį ir kitus psichologinius simptomus.
- Stresas: emocinis stresas gali padidinti PMS simptomų sunkumą.
- Blogi mitybos įpročiai: nesubalansuota mityba, kurioje trūksta vitaminų, mineralų ir kitų svarbių maistinių medžiagų, gali pabloginti PMS simptomus.
Ligos simptomai
PMS simptomai yra įvairūs ir gali skirtis tarp moterų. Dažniausi fiziniai, emociniai ir elgesio simptomai yra šie:
Fizikiniai simptomai:
- Krūtų jautrumas ar patinimas
- Pilvo pūtimas
- Galvos skausmas
- Nuovargis
- Sąnarių ar raumenų skausmai
- Svorio padidėjimas dėl skysčių susilaikymo
- Spuogai
Emociniai ir elgesio simptomai:
- Dirglumas
- Nuotaikos svyravimai
- Depresija ar liūdesys
- Nerimas
- Padidėjęs jautrumas ir emocinis nestabilumas
- Miego sutrikimai (nemiga arba per didelis miegas)
- Apetito pokyčiai, ypač padidėjęs saldumynų poreikis
- Koncentracijos sunkumai
Ligos klasifikacija
PMS simptomai gali būti lengvi, vidutinio sunkumo arba sunkūs. Kai kurioms moterims pasireiškia sunkesnė PMS forma, vadinama premenstruaciniu disforiniu sutrikimu (PMDS), kuri turi panašius, bet intensyvesnius simptomus. PMDS gali labai paveikti kasdienį gyvenimą ir reikalauja specialaus gydymo.
Ligos diagnostika
PMS diagnostika dažniausiai remiasi simptomų stebėjimu ir menstruacinio ciklo metu pasireiškiančių pokyčių analize. Gydytojai gali rekomenduoti 2–3 mėnesius sekti simptomus ir juos žymėti dienoraštyje. Tokie dienoraščiai padeda nustatyti simptomų atsiradimo laiką ir ryšį su menstruacijomis. Nėra specifinių laboratorinių tyrimų PMS diagnozei, tačiau gydytojas gali atlikti kraujo tyrimus, siekdamas atmesti kitas galimas simptomų priežastis, tokias kaip skydliaukės funkcijos sutrikimai ar anemija.
Ligos gydymas ir vaistai
PMS gydymas priklauso nuo simptomų sunkumo ir poveikio kasdieniam gyvenimui. Gydymas gali apimti gyvenimo būdo pokyčius, vaistus ir natūralias priemones.
Gyvenimo būdo pokyčiai:
- Mityba: subalansuota dieta su mažiau druskos, kofeino ir cukraus gali padėti sumažinti pilvo pūtimą, nuovargį ir nuotaikos svyravimus. Padidėjęs vaisių, daržovių ir skaidulinių produktų vartojimas taip pat gali pagerinti bendrą savijautą.
- Fizinis aktyvumas: reguliarus mankštinimasis padeda sumažinti stresą, pagerinti nuotaiką ir sumažinti fizinius PMS simptomus.
- Streso valdymas: meditacija, kvėpavimo pratimai ir joga gali padėti sumažinti emocinius PMS simptomus.
Vaistai:
- Nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai (NSAID): vaistai, tokie kaip ibuprofenas ar naproksenas, gali padėti sumažinti fizinius simptomus, pvz., pilvo skausmą ir krūtų jautrumą.
- Hormoniniai kontraceptikai: kai kurioms moterims geriamieji kontraceptikai gali padėti reguliuoti hormonų svyravimus ir sumažinti PMS simptomus.
- Antidepresantai: selektyvūs serotonino reabsorbcijos inhibitoriai (SSRI) gali būti naudojami gydyti sunkius emocinius simptomus, ypač esant PMDS.
- Diuretikai: jei moteris susiduria su dideliu skysčių susilaikymu ir pilvo pūtimu, gali būti skiriami diuretikai.
Liaudiškos priemonės šiai ligai slopinti gydyti
Nors liaudiškos priemonės negali visiškai pašalinti PMS simptomų, kai kurios gali padėti palengvinti simptomus:
- Mėta arba ramunėlių arbata: gali padėti sumažinti pilvo skausmą ir nervingumą.
- Agnukas (Vitex agnus-castus): žolelių papildas, kuris gali padėti reguliuoti hormonų pusiausvyrą ir sumažinti PMS simptomus.
- Magnio papildai: magnio trūkumas gali pabloginti PMS simptomus, todėl papildai gali padėti sumažinti nuovargį, galvos skausmą ir nuotaikos svyravimus.
- B grupės vitaminai: vitaminai B6 ir B12 gali padėti sumažinti PMS nuotaikos sutrikimus ir nuovargį.
Prevencija
PMS prevencijai nėra specifinio gydymo, tačiau tam tikri gyvenimo būdo pokyčiai gali padėti sumažinti simptomų sunkumą arba užkirsti kelią jų atsiradimui:
- Subalansuota mityba: sveika ir reguliari mityba, kurioje yra pakankamai maistinių medžiagų, gali padėti išlaikyti hormonų pusiausvyrą.
- Reguliarus fizinis aktyvumas: mankštinimasis pagerina kraujotaką ir nuotaiką, mažina stresą ir fizinius simptomus.
- Reguliari miego higiena: pakankamas ir kokybiškas miegas padeda reguliuoti emocinę būklę ir sumažinti nuovargį.
Šaltiniai
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/premenstrual-syndrome/symptoms-causes/syc-20376780
- https://www.nhs.uk/conditions/pre-menstrual-syndrome/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560698/