Ligos aprašymas
Vezikoureterinis refliuksas (VUR) yra būklė, kai šlapimas iš šlapimo pūslės grįžta atgal į šlapimtakį ir inkstus. Tai dažniausiai pasireiškia vaikams ir gali sukelti pasikartojančias šlapimo takų infekcijas (ŠTI) bei inkstų pažeidimus, jei nėra tinkamai gydoma. Vezikoureterinis refliuksas gali būti pirminis (dėl įgimtos šlapimo takų anomalijos) arba antrinis (dėl kitų sąlygų, pvz., šlapimo pūslės disfunkcijos ar obstrukcijos).
Ligos priežastys
- Pirminis vezikoureterinis refliuksas: dažniausia priežastis yra įgimtas vožtuvo, kuris yra tarp šlapimo pūslės ir šlapimtakio, defektas. Šis vožtuvas normaliai neleidžia šlapimui grįžti atgal į šlapimtakius, tačiau kai jis neveikia tinkamai, šlapimas gali tekėti atgal.
- Antrinis vezikoureterinis refliuksas: atsiranda dėl padidėjusio spaudimo šlapimo pūslėje, kuris gali būti sukeltas šlapimo pūslės disfunkcijos, šlapimo takų obstrukcijos ar lėtinio vidurių užkietėjimo.
Ligos simptomai
- Pasikartojančios šlapimo takų infekcijos: dažniausiai pasireiškia karščiavimu, šlapinimosi skausmu, padažnėjusiu šlapinimusi, drumstu ar kraujuotu šlapimu ir nemaloniu kvapu.
- Skausmas pilvo apačioje ar nugaros srityje: gali rodyti inkstų pažeidimą ar infekciją.
- Nepilnas šlapimo išsiskyrimo jausmas: kai vaikas jaučia, kad šlapimo pūslė pilnai neištuštinta.
- Augimo sulėtėjimas ir vystymosi atsilikimas: gali atsirasti dėl lėtinės infekcijos ar inkstų funkcijos sutrikimo.
- Aukštas kraujospūdis: atsiranda retais atvejais, kai yra rimtas inkstų pažeidimas.
Ligos klasifikacijos
Vezikoureterinis refliuksas yra klasifikuojamas pagal jo sunkumo laipsnį:
- 1 laipsnis: šlapimas grįžta tik į šlapimtakį, nepasiekdamas inkstų.
- 2 laipsnis: šlapimas pasiekia inkstus, tačiau neplečia šlapimtakio ar inkstų geldelių.
- 3 laipsnis: šlapimas pasiekia inkstus ir sukelia šlapimtakio bei inkstų geldelių švelnų išsiplėtimą.
- 4 laipsnis: šlapimas sukelia vidutinį šlapimtakio ir inkstų geldelių išsiplėtimą ir iškraipo šlapimtakio formą.
- 5 laipsnis: šlapimas sukelia sunkią šlapimtakio ir inkstų geldelių dilataciją ir stipriai iškraipo šlapimtakio formą.
Ligos diagnostika
- Ultragarsas: naudojamas inkstų ir šlapimo takų struktūroms įvertinti, siekiant nustatyti bet kokius anatominius anomalijas ar išsiplėtimus.
- Mikcinė cistouretrografija (MCUG): rentgeno tyrimas, kuris atliekamas po to, kai į šlapimo pūslę suleidžiamas kontrastinis skystis, siekiant stebėti šlapimo tekėjimą ir nustatyti refliuksą.
- Dinamika inkstų skenavimas (DMSA skenavimas): naudojamas inkstų randų ar pažeidimų įvertinimui, kurie gali atsirasti dėl pasikartojančių infekcijų ar lėtinio refliukso.
- Šlapimo tyrimai: naudojami infekcijai nustatyti ir vertinti inkstų funkciją.
Ligos gydymas ir vaistai
- Antibiotikų profilaktika: skiriama siekiant išvengti šlapimo takų infekcijų pacientams su diagnozuotu VUR, ypač vaikams.
- Reguliarus stebėjimas: periodinis ultragarsas ir šlapimo tyrimai, siekiant stebėti inkstų funkciją ir refliukso progresavimą.
- Endoskopinė chirurgija: minimaliai invazinė procedūra, kurios metu specialus gelis suleidžiamas į vožtuvą tarp šlapimtakio ir šlapimo pūslės, siekiant sumažinti refliuksą.
- Atvira chirurgija: atliekama sunkesniais atvejais arba kai kiti gydymo metodai nėra veiksmingi; chirurgas atstato normalų šlapimtakio vožtuvo mechanizmą, siekiant užkirsti kelią šlapimo tekėjimui atgal.
Liaudiškos priemonės šiai ligai slopinti gydyti
- Skysčių vartojimas: tinkamas skysčių vartojimas padeda išplauti bakterijas iš šlapimo takų ir mažina infekcijų riziką.
- Reguliari šlapinimosi praktika: mokymas vaikų reguliariai šlapintis, ypač po valgio ir prieš miegą, gali padėti sumažinti refliukso epizodus.
- Šlapimo takų infekcijų prevencija: gera asmeninė higiena ir vengimas išorinių dirgiklių, tokių kaip kvapnūs muilai ar putos voniai.
- Mityba turtinga vaisiais ir daržovėmis: gali padėti išlaikyti sveiką šlapimo sistemą ir sumažinti vidurių užkietėjimo riziką, kuri gali prisidėti prie VUR.
Prevencija
- Ankstyva infekcijų diagnostika ir gydymas: greitas šlapimo takų infekcijų nustatymas ir gydymas gali padėti išvengti inkstų pažeidimų.
- Genetinių rizikos veiksnių vertinimas: šeimos anamnezės tyrimas gali padėti identifikuoti vaikams, kurie turi didesnę riziką VUR vystymuisi.
- Higienos įpročių ugdymas: mokyti vaikus tinkamos higienos, pvz., tinkamai nušluostyti po šlapinimosi ar tuštinimosi, siekiant išvengti infekcijos.
- Reguliari medicininė patikra: svarbu reguliariai tikrinti vaikus, kurie turi didesnę riziką VUR arba jau yra patyrę šlapimo takų infekcijas.
Šaltiniai
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/vesicoureteral-reflux/symptoms-causes/syc-20378819#:~:text=Vesicoureteral%20(ves%2Dih%2Dkoe,ureters%20down%20to%20your%20bladder.
- https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/hydronephrosis-newborns/vesicoureteral-reflux
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/5995-vesicoureteral-reflux