Vitamino B12 stokos anemijos aprašymas
Vitamino B12 stokos anemija yra specifinė anemijos forma, kuri atsiranda dėl vitamino B12 trūkumo organizme. Šis vitaminas yra būtinas raudonųjų kraujo kūnelių gamybai ir nervų sistemos sveikatai. Kai organizmui trūksta vitamino B12, jis negali pagaminti pakankamai sveikų raudonųjų kraujo kūnelių, todėl vystosi anemija, kuri gali sukelti nuovargį, silpnumą ir kitus sveikatos sutrikimus.
Ligos priežastys
Vitamino B12 stokos anemija gali išsivystyti dėl įvairių priežasčių:
- Mitybos nepakankamumas: Veganiška ar vegetariška mityba, kurioje nėra gyvūninės kilmės produktų, gali lemti vitamino B12 trūkumą, nes šis vitaminas daugiausia randamas mėsoje, žuvyje, pieno produktuose ir kiaušiniuose.
- Pernicizinė anemija: Tai autoimuninė liga, kai organizmas gamina antikūnus prieš skrandžio gleivinės ląsteles, kurios gamina vidinį faktorių – baltymą, būtiną vitamino B12 įsisavinimui. Be vidinio faktoriaus, vitaminas B12 negali būti absorbuojamas žarnyne.
- Virškinamojo trakto ligos: Ligos, tokios kaip celiakija, Krono liga ar gastritas, gali pažeisti plonąją žarną ir sutrikdyti vitamino B12 įsisavinimą.
- Chirurginės procedūros: Skrandžio ar žarnyno dalies pašalinimo operacijos gali sutrikdyti vitamino B12 įsisavinimą.
- Tam tikri vaistai: Ilgalaikis protonų siurblio inhibitorių ar metformino vartojimas gali sumažinti vitamino B12 įsisavinimą.
Vitamino B12 stokos anemijos simptomai
Vitamino B12 stokos anemijos simptomai dažnai būna susiję su bendru anemijos poveikiu, tačiau gali pasireikšti ir neurologiniai sutrikimai:
- Nuovargis ir silpnumas: Dažnas simptomas, atsirandantis dėl sumažėjusio deguonies pernešimo į audinius.
- Galvos svaigimas: Gali pasireikšti dėl mažo raudonųjų kraujo kūnelių kiekio ir sutrikusios kraujotakos.
- Dusulys: Kvėpavimo pasunkėjimas dėl sumažėjusio deguonies kiekio kraujyje.
- Pulsuojantis galvos skausmas: Susijęs su deguonies trūkumu smegenyse.
- Šviesi ar geltona oda: Oda gali būti blyški arba šiek tiek gelsva dėl raudonųjų kraujo kūnelių irimo.
- Širdies plakimo sutrikimai: Dažnai širdies plakimas (tachikardija) dėl organizmo pastangų kompensuoti deguonies trūkumą.
- Neurologiniai simptomai: Dėl vitamino B12 stokos gali pasireikšti atminties sutrikimai, dilgčiojimas ar tirpimas galūnėse, koordinacijos sutrikimai, sutrikusi pusiausvyra ir depresija.
- Liežuvio ir burnos opos: Gali atsirasti liežuvio skausmas ar lygios, raudonos dėmės ant liežuvio paviršiaus.
Ligos klasifikacija
Vitamino B12 stokos anemija gali būti klasifikuojama pagal jos priežastis:
- Mitybos nepakankamumo sukelta anemija: Dėl nepakankamo vitamino B12 kiekio maiste.
- Pernicizinė anemija: Autoimuninė liga, sukelianti vitamino B12 stoką dėl vidinio faktoriaus trūkumo.
- Malabsorbcijos sukelta anemija: Dėl virškinamojo trakto ligų ar chirurginių intervencijų, trukdančių vitamino B12 įsisavinimui.
- Vaistų sukelta anemija: Dėl ilgalaikio vaistų vartojimo, kuris trukdo vitamino B12 absorbcijai.
Vitamino B12 stokos anemijos diagnostika
Diagnozė pagrįsta simptomais, medicinine istorija ir laboratoriniais tyrimais:
- Kraujo tyrimai: Atliekami bendrieji kraujo tyrimai, siekiant nustatyti hemoglobino, hematokrito ir raudonųjų kraujo kūnelių kiekį. MCV (vidutinis eritrocitų tūris) gali būti padidėjęs, rodantis makrocitinę anemiją.
- Serumo vitamino B12 tyrimas: Tai pagrindinis tyrimas, nustatantis vitamino B12 lygį kraujyje.
- Homocisteino ir metilmaloninės rūgšties (MMA) tyrimai: Šių medžiagų lygiai gali būti padidėję vitamino B12 stokos atvejais, net jei vitamino B12 kiekis kraujyje yra normos ribose.
- Antikūnų prieš vidinį faktorių tyrimas: Šis tyrimas naudojamas pernicizinei anemijai nustatyti.
- Skrandžio biopsija: Jei įtariama pernicizinė anemija, gali būti atliekama skrandžio biopsija, siekiant įvertinti skrandžio gleivinės būklę.
Vitamino B12 stokos anemijos gydymas ir vaistai
Gydymas siekia atkurti normalų vitamino B12 lygį organizme ir pagerinti simptomus:
- Vitamino B12 papildai: Dažniausiai skiriami vitamino B12 papildai tablečių pavidalu arba injekcijomis. Injekcijos gali būti reikalingos sunkesniais atvejais arba kai yra absorbcijos problemų.
- Mitybos pokyčiai: Pacientams rekomenduojama įtraukti į savo mitybą daugiau vitamino B12 turinčių maisto produktų, tokių kaip mėsa, žuvis, pieno produktai ir kiaušiniai. Vegetarai ir veganai gali vartoti B12 papildus arba sustiprintus maisto produktus.
- Pernicizinės anemijos gydymas: Kadangi ši anemija susijusi su autoimuniniu procesu, gydymas paprastai apima vitamino B12 injekcijas visą gyvenimą, nes absorbcija per virškinamąjį traktą dažniausiai būna neveiksminga.
- Gretutinių ligų gydymas: Jei anemiją sukelia kita liga, pvz., celiakija ar Krono liga, šių ligų gydymas taip pat gali padėti pagerinti vitamino B12 įsisavinimą.
Liaudiškos priemonės vitamino B12 stokos anemijai gydyti
Nors liaudiškos priemonės negali visiškai pakeisti medicininio gydymo, kai kurios gali padėti palaikyti sveiką vitamino B12 lygį organizme:
- Maistinės mielės: Dažnai naudojamos veganų ir vegetarų kaip vitamino B12 šaltinis, ypač jei jos praturtintos šiuo vitaminu.
- Jūros dumbliai: Kai kurie jūros dumbliai, tokie kaip spirulina, gali būti natūralus vitamino B12 šaltinis, tačiau jų poveikis yra ribotas ir jie negali visiškai pakeisti kitų šaltinių.
- Žolelių arbatos: Žolelių arbatos, tokios kaip dilgėlių ar pipirmėtės, gali padėti pagerinti virškinimą ir taip skatinti geresnį maistinių medžiagų, įskaitant vitaminą B12, įsisavinimą.
Šaltiniai
- https://www.nhlbi.nih.gov/health/anemia/vitamin-b12-deficiency-anemia#:~:text=Vitamin%20B12%E2%80%93deficiency%20anemia%2C%20also,white%20blood%20cells%20%2C%20and%20platelets%20.
- https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/vitamin-b12-deficiency-anemia
- https://www.nhs.uk/conditions/vitamin-b12-or-folate-deficiency-anaemia/