Drepanocitozė

Ligos aprašymas

Drepanocitozė, dar žinoma kaip pjautuvinė anemija, yra paveldima kraujo liga, kuriai būdingas nenormalus hemoglobino gamyba. Hemoglobinas yra baltymas, randamas raudonuosiuose kraujo kūneliuose, atsakingas už deguonies pernešimą iš plaučių į visus kūno audinius. Drepanocitozės atveju raudonieji kraujo kūneliai įgauna nenormalią pjautuvo formą, tampa standesni ir lipnesni, todėl jie linkę kauptis ir užkimšti mažus kraujagysles. Šie užsikimšimai gali sukelti stiprų skausmą, vadinamą skausmo krizėmis, bei įvairias komplikacijas, tokias kaip organų pažeidimai, infekcijos ir anemija. Drepanocitozė yra lėtinė liga, kuri gali smarkiai paveikti paciento gyvenimo kokybę ir reikalauja ilgalaikio gydymo bei priežiūros.

Ligos priežastys

Drepanocitozė yra genetinė liga, kurią sukelia mutacijos hemoglobino beta geno (HBB) abiejose kopijose. Ši mutacija lemia nenormalaus hemoglobino, vadinamo hemoglobinu S (HbS), gamybą.

  • Genetinė mutacija: drepanocitozė paveldima autosominiu recesyviniu būdu, tai reiškia, kad žmogus turi paveldėti du mutavusius HBB geno alelius (po vieną iš kiekvieno tėvo), kad liga pasireikštų. Asmenys, turintys tik vieną mutavusį HBB geno alelį, yra vadinami pjautuvinės anemijos nešiotojais ir paprastai neturi ligos simptomų, tačiau gali perduoti mutaciją savo vaikams.
  • Nenormalus hemoglobinas (HbS): mutavęs hemoglobinas HbS linkęs kristalizuotis esant mažam deguonies kiekiui, suformuodamas standžius, netaisyklingus pjautuvo formos eritrocitus, kurie sunkiau praeina pro smulkias kraujagysles.

Ligos simptomai

Drepanocitozės simptomai gali būti įvairūs ir dažniausiai pasireiškia ankstyvoje vaikystėje. Simptomai gali skirtis pagal sunkumą ir dažnumą.

  • Skausmo krizės: staigus ir stiprus skausmas, dažniausiai pasireiškiantis kauluose, sąnariuose, krūtinėje, pilve ar nugaroje. Skausmo krizės gali trukti nuo kelių valandų iki kelių savaičių ir reikalauti medicininės priežiūros.
  • Anemija: dėl trumpesnio pjautuvo formos eritrocitų gyvenimo trukmės (apie 10-20 dienų, palyginti su normaliu 120 dienų laikotarpiu), organizme atsiranda raudonųjų kraujo kūnelių trūkumas, sukeliantis lėtinę anemiją. Simptomai gali būti nuovargis, silpnumas, blyškumas, dusulys ir galvos svaigimas.
  • Infekcijos: dėl sutrikusios kraujotakos ir padidėjusios blužnies pažeidžiamumo drepanocitozės sergantieji turi didesnę riziką susirgti sunkiomis infekcijomis, pvz., plaučių uždegimu.
  • Rankų ir kojų patinimas (dactylitis): skausmingas rankų ir kojų patinimas, kuris yra pirmasis ligos simptomas kūdikiams ir mažiems vaikams.
  • Augimo sulėtėjimas ir brendimo vėlavimas: dėl lėtinės anemijos ir organizmo energijos atsargų mažėjimo vaikai gali augti lėčiau arba bręsti vėliau nei jų bendraamžiai.
  • Akių problemos: nenormalūs kraujo apytakos procesai gali pažeisti akies tinklainę, sukeldami regėjimo problemų.
  • Gelta: odos ir akių baltymų pageltimas dėl padidėjusio raudonųjų kraujo kūnelių irimo ir padidėjusio bilirubino kiekio kraujyje.

Ligos klasifikacijos

Drepanocitozė gali būti klasifikuojama pagal genetinius variacijas ir klinikinį sunkumą. Pagrindiniai tipai yra šie:

  • Homozygotinė pjautuvinė anemija (HbSS): pacientai turi du HbS geno alelius (vieną iš kiekvieno tėvo). Tai yra sunkiausia drepanocitozės forma, sukelianti dažniausiai pasireiškiančius simptomus ir komplikacijas.
  • Heterozigotinė pjautuvinė anemija (HbAS): taip pat žinoma kaip pjautuvinės anemijos nešiotojo būklė. Pacientai turi vieną HbS geno alelį ir vieną normalų hemoglobino alelį (HbA). Šios formos pacientai paprastai neturi jokių simptomų arba jie yra labai lengvi.
  • Dviguba hemoglobinopatija (pvz., HbSC, HbSβ-thalassemia): pacientai turi vieną HbS alelį ir kitą mutavusį hemoglobino alelį (pvz., HbC arba beta-talasemija). Šios formos simptomai gali būti lengvesni arba sunkesni, priklausomai nuo kito mutavusio hemoglobino tipo.

Ligos diagnostika

Drepanocitozės diagnostika paprastai atliekama ankstyvoje vaikystėje arba gimimo metu, siekiant anksti nustatyti ligą ir pradėti tinkamą priežiūrą.

  • Hemoglobino elektroforezė: laboratorinis tyrimas, kuris leidžia atskirti skirtingus hemoglobino tipus, tokius kaip HbA, HbS, HbC ir kitus variantus, siekiant nustatyti pjautuvinės anemijos buvimą.
  • Genetiniai tyrimai: naudojami, jei reikia patvirtinti diagnozę arba jei šeimos nariai nori sužinoti apie savo nešiojimo statusą. Genetiniai tyrimai gali nustatyti specifines HBB geno mutacijas.
  • Kraujo tyrimai: gali parodyti mažą hemoglobino kiekį, padidėjusį raudonųjų kraujo kūnelių irimo rodiklį (pvz., padidėjusį retikulocitų skaičių) ir pjautuvo formos eritrocitus mikroskopu.
  • Prenatalinė diagnostika: gali būti atliekama amniocentezės ar choriono gaurelių biopsijos būdu nėštumo metu, siekiant nustatyti, ar vaisius paveldėjo drepanocitozės genus.

Ligos gydymas ir vaistai

Drepanocitozės gydymas yra simptominis ir profilaktinis, skirtas sumažinti simptomus, užkirsti kelią komplikacijoms ir pagerinti pacientų gyvenimo kokybę.

  • Hidroksikarbamidas (hidroksiurėja): dažniausiai vartojamas vaistas, kuris padidina vaisiaus hemoglobino (HbF) kiekį kraujyje, mažindamas drepanocitų susidarymą ir skausmo krizės dažnį.
  • Lėtinės transfuzijos: reguliarios kraujo perpylimai gali padėti padidinti normalų raudonųjų kraujo kūnelių kiekį ir sumažinti drepanocitų koncentraciją kraujyje, užkertant kelią komplikacijoms, pvz., insultams.
  • Kaulų čiulpų transplantacija: vienintelis galimas drepanocitozės išgydymas. Procedūra yra rizikinga ir paprastai atliekama tik vaikams, kurie turi sunkią ligos formą ir tinkamą donoro suderinamumą.
  • Skausmo valdymas: vaistai nuo skausmo, tokie kaip nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) ar opioidai, gali būti naudojami skausmo krizės metu. Skausmo valdymo planas dažnai individualizuojamas pagal paciento poreikius.
  • Infekcijų prevencija: vakcinacijos ir profilaktinis antibiotikų vartojimas, pvz., penicilinas vaikams, siekiant sumažinti sunkių infekcijų riziką.
  • Papildai ir palaikomoji terapija: folio rūgšties papildai gali padėti palaikyti raudonųjų kraujo kūnelių gamybą. Reguliari hidratacija ir sveika mityba taip pat yra svarbūs.

Liaudiškos priemonės šiai ligai slopinti gydyti

Nors liaudiškos priemonės negali išgydyti drepanocitozės, kai kurios gali padėti palaikyti bendrą sveikatą ir sumažinti simptomus. Visada svarbu pasitarti su gydytoju prieš naudojant bet kokias natūralias priemones.

  • Hidratacija: gerti daug vandens gali padėti išvengti skausmo krizių, nes užtikrina kraujo plazmos tūrio palaikymą ir mažina kraujo klampumą.
  • Antioksidantų vartojimas: maisto produktai, turintys daug antioksidantų (pvz., uogos, žalioji arbata, špinatai), gali padėti apsaugoti ląsteles nuo žalos.
  • Reguliari mankšta: lengva mankšta, tokia kaip vaikščiojimas ar plaukimas, gali padėti palaikyti kraujo apytaką ir bendrą sveikatą, tačiau reikėtų vengti intensyvių pratimų, kurie gali sukelti deguonies trūkumą.
  • Masažas ir šilumos terapija: gali padėti atsipalaiduoti raumenis ir sumažinti skausmą skausmo krizės metu.

Prevencija

Kadangi drepanocitozė yra genetinė liga, jos negalima visiškai išvengti. Tačiau tam tikros priemonės gali padėti išvengti komplikacijų ir pagerinti gyvenimo kokybę.

  • Genetinė konsultacija: poroms, kurių šeimoje yra drepanocitozės atvejų arba kurios turi drepanocitozės nešėjų statusą, gali būti naudinga genetinė konsultacija prieš planuojant nėštumą.
  • Ankstyvas diagnozavimas ir gydymas: ankstyvas ligos diagnozavimas ir tinkamas gydymas gali padėti sumažinti komplikacijų riziką ir pagerinti gyvenimo kokybę.
  • Reguliarios medicininės patikros: nuolatinė sveikatos priežiūra ir kontrolė gali padėti anksti nustatyti ir gydyti komplikacijas.
  • Infekcijų prevencija: reguliarus vakcinavimas ir antibiotikų profilaktika gali padėti sumažinti infekcijų riziką ir užkirsti kelią sunkioms ligoms.

Šaltiniai

  1. https://www.nhlbi.nih.gov/health/sickle-cell-disease
  2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sickle-cell-anemia/symptoms-causes/syc-20355876
  3. https://www.nhs.uk/conditions/sickle-cell-disease/