Alergija saulei: priežastys, simptomai ir kaip apsisaugoti
Alergija saulei, dar vadinama fotosensibilizacija, yra odos reakcija į saulės spindulius, pasireiškianti įvairiais simptomais, tokiais kaip niežulys, bėrimas ar pūslelės. Ši reakcija gali pasireikšti skirtingai, priklausomai nuo odos jautrumo, aplinkos sąlygų ir kitų veiksnių.
Priežastys
Alergija saulei gali turėti įvairias priežastis:
Polimorfinė šviesos dermatozė (PSH)
Tai dažniausia alergijos saulei forma, pasireiškianti bėrimais po sąlyčio su saulės šviesa. Ši būklė dažniau pasireiškia moterims ir šviesios odos žmonėms. PSH atsiranda dėl nenormalios odos imuninės reakcijos į ultravioletinius (UV) spindulius.
Saulės dilgėlinė
Tai reta būklė, kai oda reaguoja į saulės šviesą labai greitai – per kelias minutes. Šią reakciją sukelia saulės spinduliai, kurie skatina histamino išsiskyrimą, panašiai kaip ir kitų tipų alerginės reakcijos.
Vaistų sukelta fotosensibilizacija
Tam tikri vaistai gali padaryti odą jautresnę saulės šviesai. Antibiotikai, diuretikai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo ir kai kurie antihipertenziniai vaistai gali padidinti odos jautrumą UV spinduliams.
Kontaktinė fotosensibilizacija
Ši būklė atsiranda, kai oda reaguoja į tam tikras chemines medžiagas, kurios kartu su UV spinduliais sukelia alerginę reakciją. Kremų, losjonų ar kosmetikos priemonės gali būti tokios reakcijos priežastis.
Simptomai
Alergija saulei pasireiškia skirtingais simptomais, kurie gali apimti:
- Raudonas bėrimas ar dėmės ant saulės paveiktos odos.
- Niežėjimas ar deginimo pojūtis.
- Pūslelės ar dilgėlinės formos bėrimai.
- Sausa, pleiskanojanti oda po saulės poveikio.
Simptomai dažniausiai atsiranda ant odos, kuri tiesiogiai veikiama saulės spindulių, pvz., veido, kaklo, rankų ir kojų.
Kaip apsisaugoti nuo alergijos saulei?
Naudokite plataus spektro apsaugą nuo saulės
Apsaugos priemonės, turinčios SPF 30 ar didesnį ir apsaugančios nuo UVB ir UVA spindulių, padeda sumažinti odos reakciją į saulę. Reguliariai atnaujinkite apsaugos sluoksnį, ypač po plaukimo ar intensyvaus prakaitavimo.
Venkite tiesioginių saulės spindulių
Stenkitės vengti saulės poveikio nuo 10 iki 16 val., kai saulės spinduliai yra intensyviausi. Naudokite apsauginius drabužius, skrybėles ir akinius nuo saulės.
Drėkinkite odą
Po saulės poveikio naudokite drėkinamuosius kremus, kurie mažina odos sausumą ir niežėjimą. Raminančios priemonės su alaviju ar kitomis raminančiomis medžiagomis gali padėti sumažinti uždegimą.
Laikykitės tinkamos mitybos
Tam tikri vitaminai, ypač vitaminas C ir E, gali padėti apsaugoti odą nuo UV spindulių sukeltos žalos.
Kada kreiptis į gydytoją?
Jei pastebite alergijos saulės šviesai simptomus, tokius kaip stiprūs bėrimai, pūslelės ar niežėjimas, kuris nepraeina arba pablogėja, kreipkitės į gydytoją. Gali būti skirti antihistamininiai vaistai ar kortikosteroidų tepalai, kurie padės sumažinti uždegimą ir palengvins simptomus.
Išvada
Alergija saulei yra nemaloni, bet kontroliuojama būklė. Naudojant tinkamas apsaugos priemones, drėkinant odą ir vengiant tiesioginių saulės spindulių, galima sumažinti simptomus ir apsaugoti odą nuo alerginių reakcijų. Jei simptomai yra sunkūs ar pasikartojantys, būtina pasikonsultuoti su gydytoju dėl tolesnio gydymo plano.