Ligos aprašymas
Plaučių aktinomikozė yra reta, lėtinė infekcinė liga, kurią sukelia aktinomicetų bakterijos, dažniausiai Actinomyces israelii. Šios bakterijos yra dalis normalių burnos, gerklės, virškinimo trakto ir moters lytinių takų mikrofloros, tačiau tam tikromis sąlygomis gali sukelti infekciją, jei patenka į plaučių audinius ar kitus kūno organus. Plaučių aktinomikozė dažniausiai pasireiškia kaip plaučių abscesas, bronchektazė ar infiltracija, galinti sukelti ilgalaikį kosulį, krūtinės skausmą, karščiavimą ir svorio netekimą. Liga dažnai painiojama su kitomis plaučių ligomis, tokiomis kaip tuberkuliozė ar plaučių vėžys, dėl panašių klinikinių ir radiologinių požymių. Jei negydoma, infekcija gali išplisti į kitus audinius ir sukelti rimtų komplikacijų.
Ligos priežastys
Plaučių aktinomikozę sukelia aktinomicetų bakterijos, kurios dažniausiai patenka į plaučių audinius per kvėpavimo takus ar plaučių mikroaspiraciją iš burnos ertmės, ypač esant tam tikroms sveikatos būklėms ar rizikos veiksniams.
- Aktinomicetų bakterijos: Pagrindinis sukėlėjas yra Actinomyces israelii, bet gali būti ir kitų rūšių aktinomicetai.
- Burnos ertmės infekcija ar trauma: Aktinomicetų bakterijos gali patekti į plaučius po dantų infekcijų, dantų šalinimo, burnos traumos ar netinkamos burnos higienos.
- Aspiriacija: Dažnai pasireiškia asmenims su sutrikusia rijimo funkcija arba tiems, kurie yra priklausomi nuo alkoholio ar turi neurologinių sutrikimų.
- Imuninės sistemos nusilpimas: Asmenims, kurių imuninė sistema yra nusilpusi dėl lėtinių ligų, tokių kaip cukrinis diabetas, ŽIV/AIDS ar po imunosupresinio gydymo, yra didesnė rizika susirgti plaučių aktinomikoze.
- Lėtinės plaučių ligos: Esant lėtinėms plaučių ligoms, tokioms kaip lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) ar bronchektazė, rizika susirgti plaučių aktinomikoze padidėja.
Ligos simptomai
Plaučių aktinomikozės simptomai dažnai vystosi lėtai ir gali būti nespecifiniai, todėl liga gali būti klaidingai diagnozuota kaip kita plaučių būklė. Simptomai gali būti tokie:
- Lėtinis kosulys: Gali būti sausas arba su skrepliais, kurie dažnai būna su krauju.
- Krūtinės skausmas: Dažnai pasireiškia skausmas krūtinėje, kuris gali būti pastovus arba atsirasti kvėpuojant ar kosint.
- Karščiavimas ir naktinis prakaitavimas: Dėl lėtinio uždegimo ir infekcijos gali atsirasti karščiavimas, kuris dažnai būna mažo laipsnio, ir prakaitavimas naktį.
- Svorio netekimas ir nuovargis: Dėl lėtinės ligos ir infekcijos organizmo energijos atsargos sumažėja, todėl pacientai gali prarasti svorį ir jausti nuovargį.
- Kvėpavimo sutrikimai: Sunkesniais atvejais gali pasireikšti dusulys ar kvėpavimo sunkumai.
Ligos klasifikacijos
Plaučių aktinomikozė gali būti klasifikuojama pagal jos plitimo laipsnį ir infekcijos sunkumą:
- Lokalizuota aktinomikozė: Infekcija apsiriboja vienu plaučių segmentu arba skiltimi, nesukeldama reikšmingo plitimo į aplinkinius audinius.
- Išplitusi aktinomikozė: Infekcija plinta už pirminio plaučių pažeidimo ribų, įtraukiant krūtinės ląstos sieną, pleurą, perikardą arba netoliese esančius organus.
- Kombinuota aktinomikozė: Susijusi su kitomis kūno vietomis, pvz., galvos ir kaklo sritimi arba pilvo ertme, kartu su plaučių pažeidimu.
Ligos diagnostika
Plaučių aktinomikozės diagnostika yra sudėtinga dėl nespecifinių simptomų ir panašumo su kitomis plaučių ligomis. Diagnozė dažnai patvirtinama naudojant keletą diagnostinių metodų:
- Medicininė istorija ir fizinis tyrimas: Gydytojas apklausia pacientą apie simptomus, ankstesnes ligas, burnos ertmės būklę ir galimus rizikos veiksnius, tokius kaip aspiracija ar imuninės sistemos nusilpimas.
- Rentgenografija arba kompiuterinė tomografija (KT): Vaizdo tyrimai gali parodyti plaučių infiltratus, mazgelius, abscesus ar bronchektazes, tačiau šie radiniai nėra specifiniai aktinomikozei.
- Bakteriologiniai tyrimai:
- Skreplių ar audinio mėginio tyrimas: Actinomyces rūšys gali būti identifikuojamos mikroskopiškai, naudojant Gramo dažymą, arba auginant bakterijas kultūroje.
- Biopsija: Jei reikia, atliekama plaučių biopsija arba plaučių audinio aspiracija, kad būtų gauti mėginiai laboratoriniams tyrimams.
- Serologiniai tyrimai ir PGR: Gali būti naudojami greitesniems ir specifiškesniems diagnozės patvirtinimams, bet dažnai naudojami kaip papildomi tyrimai.
Ligos gydymas ir vaistai
Plaučių aktinomikozės gydymas reikalauja ilgalaikio antibiotikų vartojimo, dažnai ilgesnį laiką nei dauguma kitų bakterinių infekcijų, kad būtų pasiektas visiškas infekcijos pašalinimas.
- Antibiotikų terapija:
- Penicilinas: Pagrindinis antibiotikas, naudojamas gydant aktinomikozę, paprastai skiriamas didelėmis dozėmis į veną pirmąsias 2-6 savaites, o po to – mažesnėmis dozėmis per burną dar 6-12 mėnesių.
- Alternatyvūs antibiotikai: Eritromicinas, doksiciklinas, klindamicinas arba ceftriaksonas gali būti naudojami pacientams, alergiškiems penicilinui, arba jei infekcija neatsako į pirminį gydymą.
- Chirurginė intervencija: Kai kuriais atvejais gali prireikti chirurginės intervencijos, siekiant pašalinti abscesus ar užkrėstą audinį, ypač jei yra plaučių ar krūtinės ląstos sienos pažeidimas arba jei antibiotikų terapija neefektyvi.
- Palaikomasis gydymas: Įtraukia kvėpavimo terapiją, skysčių terapiją, skausmo valdymą ir mitybos palaikymą, kad būtų palaikomas paciento bendras sveikatos lygis ir imuninė sistema.
Liaudiškos priemonės šiai ligai slopinti ir gydyti
Nors plaučių aktinomikozė reikalauja medicininio gydymo su antibiotikais, kai kurios natūralios priemonės gali padėti palaikyti sveikatos būklę ir sustiprinti organizmo atsparumą infekcijoms. Svarbu pasitarti su gydytoju prieš naudojant bet kokias natūralias priemones.
- Imunitetą stiprinančios priemonės:
- Česnakas: Turi natūralių antibakterinių savybių ir gali padėti stiprinti imuninę sistemą.
- Ežiuolė: Žolė, kuri dažnai naudojama imunitetui stiprinti ir padėti kovoti su infekcijomis.
- Sveika mityba: Dieta, turinti pakankamai vitaminų ir mineralų, ypač vitamino C ir cinko, gali padėti palaikyti sveiką imuninę sistemą.
- Kvėpavimo pratimai ir švarus oras: Kvėpavimo pratimai gali padėti palaikyti plaučių funkciją, o švarus oras padeda sumažinti papildomų plaučių dirgiklių riziką.
Prevencija
Plaučių aktinomikozės prevencija apima kelias priemones, skirtas sumažinti riziką susirgti šia liga, ypač tiems, kurie turi didesnę riziką.
- Gera burnos higiena: Reguliari dantų priežiūra ir profesionalus dantų valymas padeda sumažinti burnos ertmės infekcijų ir bakterijų patekimo į kvėpavimo takus riziką.
- Vengti aspiracijos rizikos: Asmenys, kuriems kyla aspiracijos pavojus (pvz., senyvo amžiaus žmonės ar neurologinėmis ligomis sergantys asmenys), turėtų būti atidžiai stebimi ir gauti tinkamą priežiūrą, kad būtų išvengta maisto ar skysčių aspiracijos.
- Imuninės sistemos stiprinimas: Sveikas gyvenimo būdas, įskaitant tinkamą mitybą, pakankamą miegą ir fizinį aktyvumą, padeda išlaikyti stiprią imuninę sistemą ir sumažinti infekcijos riziką.
- Kontroliuoti lėtines ligas: Tinkamas lėtinių ligų, tokių kaip cukrinis diabetas, valdymas padeda sumažinti imuninės sistemos nusilpimo ir infekcijos riziką.
Šaltiniai
- https://www.mountsinai.org/health-library/diseases-conditions/pulmonary-actinomycosis#:~:text=Pulmonary%20actinomycosis%20is%20caused%20by,infections%20caused%20by%20these%20bacteria.
- https://erj.ersjournals.com/content/21/3/545
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1876034123000357