Šlapimo pūslės uždegimas su krauju: priežastys ir galimi sprendimai
Šlapimo pūslės uždegimas su krauju, dar vadinamas hemoragine cistitu, yra rimta būklė, kai šlapime atsiranda kraujo priemaišų. Nors paprastas cistitas dažnai pasitaiko moterims ir dažniausiai praeina be rimtų komplikacijų, kraujas šlapime rodo, kad uždegimas gali būti sunkesnis. Svarbu žinoti galimas priežastis, simptomus ir tinkamus gydymo būdus.
Galimos šlapimo pūslės uždegimo su krauju priežastys
Hemoraginis cistitas gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, įskaitant infekcijas, vaistus ar net piktybines ligas. Kai kuriais atvejais jis gali būti pavojingas ir reikalauti skubios medicininės pagalbos.
Bakterinės šlapimo takų infekcijos
Dažniausia šlapimo pūslės uždegimo su krauju priežastis yra bakterinės infekcijos. Dažniausiai jį sukelia Escherichia coli (E. coli) bakterijos, kurios iš žarnyno patenka į šlapimo takus.
- Simptomai: deginantis skausmas šlapinantis, dažnas noras šlapintis, pilvo apačios skausmai, drumstas arba nemalonaus kvapo šlapimas, kraujo priemaišos.
- Kodėl atsiranda kraujas? Smarkus uždegimas gali pažeisti šlapimo pūslės gleivinę, dėl to kraujagyslės tampa trapios ir kraujuoja.
Ką daryti? Gydymui dažniausiai skiriami antibiotikai. Taip pat svarbu gerti daug skysčių, kad šlapimo takai būtų išvalyti.
Virusinės infekcijos
Kai kuriais atvejais hemoraginį cistitą gali sukelti virusai, tokie kaip adenovirusas arba poliomavirusas. Tokios infekcijos dažniau pasitaiko žmonėms su nusilpusia imunine sistema, ypač po chemoterapijos ar organų transplantacijos.
Ką daryti? Antivirusiniai vaistai skiriami tik tais atvejais, kai infekcija yra sunki. Daugeliu atvejų gydymas yra simptominis – palaikoma tinkama hidratacija ir stebima paciento būklė.
Vaistai ir chemoterapija
Kai kurie vaistai, ypač chemoterapiniai vaistai, tokie kaip ciklofosfamidas ar ifosfamidas, gali sukelti hemoraginį cistitą. Jie pažeidžia šlapimo pūslės gleivinę, todėl atsiranda kraujavimas.
Ką daryti? Jei hemoraginis cistitas atsirado dėl vaistų, gydytojas gali keisti gydymo schemą arba skirti papildomas priemones gleivinės apsaugai.
Inkstų ar šlapimo pūslės akmenys
Akmenys šlapimo takuose gali sukelti mechaninį gleivinės pažeidimą, dėl kurio atsiranda kraujas šlapime. Tokiais atvejais gali būti jaučiamas stiprus skausmas, ypač šonuose ar pilvo apačioje.
Ką daryti? Maži akmenys gali pasišalinti su šlapimu, tačiau didesniems gali prireikti gydytojo pagalbos, įskaitant vaistus ar net chirurginį pašalinimą.
Onkologinės ligos
Kartais kraujas šlapime gali būti pirmasis šlapimo pūslės vėžio požymis. Tai ypač svarbu žmonėms, kuriems kraujas šlapime atsiranda be jokių kitų infekcijos simptomų ir kurie yra vyresnio amžiaus ar rūkaliai.
Ką daryti? Jei kraujas šlapime pasikartoja arba atsiranda be skausmo, būtina kreiptis į gydytoją ir atlikti tyrimus, tokius kaip cistoskopija ar ultragarsas.
Šlapimo takų traumos
Tam tikri veiksniai, tokie kaip kateterio naudojimas, sportinės traumos ar sunkūs smūgiai į pilvo apačią, gali sukelti hemoraginį cistitą.
Ką daryti? Daugeliu atvejų gydymas apima simptomų palengvinimą ir šlapimo takų priežiūrą, kol pažeidimai sugis.
Kada būtina kreiptis į gydytoją?
Nors kai kurie lengvi cistito atvejai gali praeiti savaime ar gydomi namuose, hemoraginis cistitas dažnai reikalauja profesionalios pagalbos. Kreiptis į gydytoją būtina, jei:
- Kraujas šlapime išlieka kelias dienas ar pasunkėja.
- Pasireiškia stiprus skausmas pilvo apačioje ar nugaroje.
- Yra aukšta temperatūra ir šaltkrėtis, kas gali rodyti inkstų infekciją.
- Šlapimas tampa labai tamsus arba atsiranda krešulių.
- Yra lėtinių ligų arba imuninės sistemos susilpnėjimas.
Gydymo galimybės
Hemoraginio cistito gydymas priklauso nuo priežasties, tačiau pagrindiniai gydymo būdai yra šie:
- Antibiotikai – jei uždegimas sukeltas bakterinės infekcijos.
- Antivirusiniai vaistai – jei infekcija yra virusinės kilmės.
- Daug skysčių – kad šlapimo pūslė būtų gerai išplaunama.
- Skausmą malšinantys vaistai – jei jaučiamas stiprus skausmas šlapinantis.
- Vaistai, apsaugantys šlapimo pūslės gleivinę – naudojami, jei kraujavimą sukelia chemoterapija.
Prevencija
Kad sumažintumėte hemoraginio cistito riziką, svarbu laikytis šių rekomendacijų:
- Gerkite pakankamai vandens – tai padeda išplauti bakterijas ir sumažina akmenų riziką.
- Venkite per ilgai sulaikyti šlapimą – tai gali padidinti infekcijų riziką.
- Tinkama higiena – svarbu tinkamai valyti lytinių organų sritį, ypač moterims.
- Venkite dirginančių medžiagų – kai kurie produktai, tokie kaip kofeinas, alkoholis ar aštrus maistas, gali dirginti šlapimo pūslę.
- Reguliariai tikrinkitės pas gydytoją – ypač jei esate rizikos grupėje (rūkaliai, vyresni nei 50 metų asmenys).
Išvada
Šlapimo pūslės uždegimas su krauju yra simptomas, kurio negalima ignoruoti. Dažniausiai tai susiję su bakterine infekcija, tačiau gali būti ir rimtesnių priežasčių, tokių kaip akmenys, chemoterapijos poveikis ar net vėžys. Jei kraujas šlapime pasirodo dažnai ar kartu pasireiškia kiti nerimą keliantys simptomai, būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Laiku nustatyta diagnozė ir tinkamas gydymas gali padėti išvengti komplikacijų ir užtikrinti greitą sveikimą.