Skilinėja lūpų kampučiai: veiksmingiausi būdai, kaip tai gydyti
Skilinėjantys lūpų kampučiai – tai ne tik estetinė problema, bet ir nemalonus, skausmingas pojūtis, kuris gali trukdyti valgyti, kalbėti ar net šypsotis. Tokia būklė vadinama kampiniu cheilitu ir dažniausiai atsiranda dėl kelių veiksnių derinio: sausros, infekcijų, silpno imuniteto ar net vitaminų trūkumo. Gera žinia ta, kad daugeliu atvejų šią problemą galima efektyviai gydyti namuose – svarbiausia suprasti priežastis ir pasirinkti tinkamas priemones.
Kodėl skilinėja lūpų kampučiai?
Ši būklė gali atsirasti bet kuriuo metų laiku, tačiau dažniausiai pasireiškia šaltuoju sezonu arba esant susilpnėjusiam imunitetui. Priežastys gali būti tiek išorinės, tiek vidinės.
Dažniausi kaltininkai:
- Per didelė drėgmė aplink burną – dažnai laižant lūpas ar seilėms patekus į kampučius, oda suminkštėja ir tampa pažeidžiama.
- Sausas oras ar vėjas – sausina odą, o jautriausia vieta – lūpų kampučiai – greitai suskeldėja.
- Grybelinės arba bakterinės infekcijos – dažnai atsiranda, kai oda jau pažeista, o aplinkoje yra tinkamos sąlygos grybeliui (Candida) ar bakterijoms daugintis.
- Geležies, B grupės vitaminų trūkumas – ypač B2 (riboflavino), B6 ir B12. Trūkstant šių medžiagų, lūpų kampučiai tampa linkę skilinėti.
- Netinkami protezai ar blogas sąkandis – gali sukelti mikrotraumas ar trintį.
- Silpnas imunitetas, cukrinis diabetas – odos atsistatymas lėtesnis, infekcijos greičiau įsitvirtina.
Kaip veiksmingai gydyti lūpų kampučių skilinėjimą?
1. Pašalinkite dirgiklius
Pirmas žingsnis – nebelaižyti lūpų ir ypač kampučių, net jei atrodo, kad tai suteikia drėgmės. Seilės tik dar labiau džiovina ir dirgina odą. Taip pat venkite aštraus ar rūgštaus maisto, kuris gali papildomai sudirginti žaizdeles.
2. Drėkinkite ir saugokite odą
Naudokite lūpų balzamą ar apsauginį tepalą, kuris sulaiko drėgmę ir apsaugo nuo vėjo ar šalčio. Geriausi ingredientai:
- Vazelinas – sukuria apsauginę plėvelę.
- Lanolinas – drėkina ir minkština.
- Bičių vaškas – turi priešuždegiminių savybių.
- Šaltalankių, medetkų, pantenolio tepalai – skatina gijimą.
Tepkite kelis kartus per dieną, o ypač prieš išeidami į lauką ir prieš miegą.
3. Naudokite priešgrybelinius ar antibakterinius tepalus
Jeigu kampučiai raudoni, šlapiuojantys ar padengti balta plėvele, tai gali būti grybelinė infekcija. Tokiu atveju padės priešgrybeliniai tepalai su klotrimazoliu, ekonazolu ar mikonazolu.
Jei įtariama bakterinė infekcija (pvz., stafilokokas), gydytojas gali skirti antibakterinį tepalą su mupirocinu arba fusidino rūgštimi.
Svarbu: prieš vartojant bet kokius gydomuosius tepalus, rekomenduojama pasitarti su vaistininku ar gydytoju, ypač jei būklė kartojasi.
4. Patikrinkite vitaminų ir mineralų kiekį
Lūpų kampučių skilinėjimas dažnai susijęs su vitaminų B2, B6, B12, geležies ar cinko trūkumu. Jei tai kartojasi, verta atlikti kraujo tyrimus. O trumpuoju laikotarpiu – papildyti mitybą:
- kiaušiniais, pieno produktais, kepenėlėmis (B grupės vitaminai),
- mėsa, ankštinėmis kultūromis, grikiais (geležis),
- moliūgų sėklomis, riešutais (cinkas).
Galima vartoti ir multivitaminus – ypač žiemos ar streso laikotarpiu.
5. Natūralūs metodai
Jei ieškote švelnių, natūralių priemonių, galite naudoti:
- Alavijo gelį – turi priešuždegiminių savybių, ramina sudirgusią odą.
- Kokosų aliejų – maitina, veikia antibakteriškai, tinka kasdieniam tepimui.
- Medų – gerai žinomas dėl antibakterinių savybių, tačiau naudokite tik esant švarioms, nedidelėms žaizdelėms.
- Agurkų griežinėlius – drėkina ir ramina.
6. Gerkite pakankamai vandens
Dehidratacija – viena iš dažnų priežasčių, kodėl oda ir lūpos sausėja. Gerkite pakankamai skysčių visą dieną – ne mažiau kaip 1,5–2 litrus vandens.
Prevencija: kaip išvengti lūpų kampučių skilinėjimo?
Kad nereikėtų kentėti dėl skausmingų įtrūkimų, geriausia – užkirsti kelią jų atsiradimui. Tinkama prevencija gali padėti apsaugoti lūpų kampučius net ir šaltuoju metų laiku ar susidūrus su stresu, silpnesniu imunitetu ar mitybos pokyčiais.
Pagrindiniai prevencijos patarimai:
1. Rūpinkitės lūpomis kasdien
Tepkite lūpų balzamą ar natūralų drėkinamąjį tepalą (pvz., su lanolinu, pantenoliu ar bičių vašku) bent 2–3 kartus per dieną, o ypač prieš išeidami į lauką ir prieš miegą. Saugokite lūpas nuo vėjo, šalčio ir saulės.
2. Neprakąskite ir nelaižykite lūpų
Atrodo nekaltas įprotis, bet jis stipriai džiovina odą, dirgina kampučius ir gali sukelti mikrotraumas, per kurias lengvai patenka infekcija.
3. Gerkite pakankamai vandens
Dehidratacija veikia visą odą, įskaitant lūpų zoną. Gerkite ne mažiau kaip 1,5–2 litrus vandens per parą, ypač žiemą, kai oras sausas.
4. Subalansuokite mitybą
Užtikrinkite, kad racione netrūktų B grupės vitaminų, geležies, cinko. Jei tenka riboti maistą ar jaučiate energijos trūkumą – verta apsvarstyti vitaminų papildus.
5. Venkite agresyvių higienos priemonių
Pernelyg stiprūs dantų pastos ingredientai (ypač su SLS) ar alkoholiniai burnos skalavimo skysčiai gali sausinti lūpų kampučius. Rinkitės švelnias, jautriai odai skirtas priemones.
6. Pasitikrinkite dantų būklę
Netinkamai prigludę dantų protezai, blogas sąkandis ar dažnas seilių nutekėjimas per kampučius – viskas gali prisidėti prie nuolatinio odos dirginimo. Tokiu atveju būtina pasikonsultuoti su odontologu.
7. Stiprinkite imunitetą
Lėtinis kampinis cheilitas dažnai pasireiškia žmonėms, kurių imuninė sistema nusilpusi. Reguliarus miegas, fizinis aktyvumas ir streso mažinimas gali ženkliai padėti išvengti šios problemos.
Kada būtina kreiptis į gydytoją?
Jei lūpų kampučiai:
- skauda vis labiau,
- žaizdelės nesugyja per 7–10 dienų,
- atsiranda pūlingų išskyrų ar stiprus paraudimas,
- pasikartoja dažnai ar tampa lėtiniu reiškiniu,
– būtina pasitarti su gydytoju, nes tai gali būti ne tik infekcija, bet ir sisteminės ligos požymis, pavyzdžiui, cukrinio diabeto ar anemijos.
Išvada
Skilinėjantys lūpų kampučiai – dažna, bet nemaloni problema, kurią dažniausiai galima įveikti natūraliai ir paprastomis priemonėmis. Svarbiausia – neignoruoti pirmųjų simptomų, saugoti odą, papildyti mitybą ir laikytis higienos. Jei situacija kartojasi, gali prireikti gydytojo pagalbos ir išsamesnių tyrimų. Atminkite – net maži odos įtrūkimai gali signalizuoti apie didesnį organizmo poreikį rūpintis savimi.