Alergija glitimui: priežastys, simptomai ir gydymas
Alergija glitimui, dar vadinama celiakija arba glitimo netoleravimu, yra autoimuninė liga, kurią sukelia organizmo imuninės sistemos reakcija į glitimą – baltymą, randamą kviečiuose, miežiuose, rugiuose ir kitose grūdinėse kultūrose. Kai žmogus, sergantis celiakija, suvartoja glitimo, jo organizmo imuninė sistema pradeda pulti plonosios žarnos gleivinę, sukeldama uždegimą ir ilgainiui pažeidžiant žarnyno struktūrą bei sumažindama maistinių medžiagų įsisavinimą.
Priežastys
Celiakija yra autoimuninė liga, kurią sukelia genetiniai ir aplinkos veiksniai. Šios ligos išsivystymas dažniausiai siejamas su tam tikrais genais (HLA-DQ2 ir HLA-DQ8), kurie turi įtakos organizmo jautrumui glitimui. Celiakija gali išsivystyti bet kokiame amžiuje, nors dažniausiai ji pasireiškia vaikystėje arba ankstyvame suaugusiojo amžiuje.
Pagrindinis celiakiją sukeliantis veiksnys yra glitimas, esantis tokiuose grūduose kaip:
- Kviečiai: Dažniausiai vartojamas glitimo šaltinis, randamas duonoje, makaronuose, pyraguose ir daugelyje kitų maisto produktų.
- Rugiai: Naudojami ruginėje duonoje, aluje ir kai kuriuose perdirbtuose maisto produktuose.
- Miežiai: Naudojami aluje, salyklo produktuose ir kai kuriuose perdirbtuose maisto produktuose.
Kai kurie žmonės, kurie neturi celiakijos, gali turėti neceliakinį glitimo jautrumą – tai būklė, kai žmogus patiria panašius į celiakijos simptomus, tačiau tyrimai nerodo autoimuninio atsako arba žarnyno pažeidimo.
Simptomai
Celiakijos simptomai gali būti labai įvairūs ir apimti ne tik virškinimo trakto sutrikimus, bet ir kitus organizmo pažeidimus. Kai kurie žmonės gali turėti lengvus arba net paslėptus simptomus, o kiti gali kentėti nuo ryškių ir nuolatinių simptomų.
Dažniausi celiakijos simptomai:
- Virškinimo trakto simptomai: Viduriavimas, vidurių užkietėjimas, pilvo pūtimas, pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas.
- Svorio kritimas: Dėl sumažėjusio maistinių medžiagų įsisavinimo žmonės su celiakija dažnai praranda svorį, net jei valgo įprastai.
- Nuovargis ir silpnumas: Dėl maisto medžiagų, ypač geležies ir vitaminų trūkumo, gali atsirasti nuolatinis nuovargis ir silpnumas.
- Mažakraujystė: Geležies trūkumas gali sukelti mažakraujystę, dėl kurios žmogus jaučiasi pavargęs ir silpnas.
- Odos bėrimai: Dermatitis herpetiformis – tai specifinis bėrimas, kuris gali atsirasti žmonėms, sergantiems celiakija. Šis bėrimas dažniausiai būna ant alkūnių, kelių, sėdmenų ir nugaros.
- Sąnarių ir kaulų skausmai: Dėl maistinių medžiagų trūkumo gali atsirasti kaulų retėjimas (osteoporozė) ir sąnarių skausmai.
- Galvos skausmas ir migrena: Kai kurie žmonės gali patirti dažnus galvos skausmus ar migreną, kurie susiję su glitimo vartojimu.
- Depresija ir nerimas: Psichologinės problemos, tokios kaip depresija, nerimas ar dirglumas, dažnai lydi celiakiją.
Gydymas ir valdymas
Pagrindinis ir vienintelis efektyvus celiakijos gydymo būdas yra griežta be gliuteno dieta. Tai reiškia, kad žmogus turi visiškai vengti bet kokio maisto, kuriame yra glitimo, kad būtų išvengta tolesnio žarnyno pažeidimo ir uždegimo. Laikantis griežtos be gliuteno dietos, plonoji žarna paprastai atsigauna, o simptomai sumažėja arba visiškai išnyksta.
Be gliuteno dieta apima:
- Vengimą maisto produktų, kuriuose yra kviečių, rugių, miežių ir jų produktų.
- Rinkimasis be gliuteno produktų, kurie pažymėti kaip „gluten-free“ arba „be glitimo“.
- Kruopštų produktų etikečių tikrinimą, kad būtų išvengta paslėpto glitimo maisto produktuose, pavyzdžiui, perdirbtuose maisto produktuose, padažuose, sriubose ir užkandžiuose.
Leistini maisto produktai be glitimo:
- Natūralūs grūdai be glitimo, tokie kaip ryžiai, grikiai, kukurūzai, bolivinė balanda (quinoa).
- Šviežios daržovės, vaisiai, mėsa, žuvis, kiaušiniai.
- Pieno produktai ir jų alternatyvos, jei nėra kito netoleravimo.
Papildai ir vitaminai
Dėl maistinių medžiagų trūkumo, ypač pradinėje celiakijos stadijoje, gali būti rekomenduojama vartoti papildus, tokius kaip geležis, kalcis, vitaminas D ir kiti būtini vitaminai.
Kaip apsisaugoti nuo celiakijos komplikacijų?
- Laikykitės griežtos be gliuteno dietos: Tai vienintelis būdas išvengti celiakijos simptomų ir komplikacijų. Net ir maži glitimo kiekiai gali sukelti žarnyno pažeidimą.
- Reguliariai tikrinkitės sveikatą: Jei sergate celiakija, svarbu reguliariai lankytis pas gydytoją ir atlikti kraujo tyrimus, kad būtų galima stebėti organizmo būklę ir maistinių medžiagų įsisavinimą.
- Atsargiai renkitės restoranų meniu: Valgant ne namuose, būkite ypač atidūs, nes gali būti kryžminės glitimo taršos rizika. Visada praneškite padavėjui apie savo poreikius ir alergiją glitimui.
Kada kreiptis į gydytoją?
Jei manote, kad turite simptomų, susijusių su celiakija, arba esate jautrūs glitimui, svarbu kreiptis į gydytoją. Gydytojas gali atlikti kraujo tyrimus ir biopsiją, kad diagnozuotų celiakiją arba atmestų ją kaip priežastį. Be to, jei pastebite, kad laikydamiesi be gliuteno dietos simptomai nesumažėja arba blogėja, būtina konsultuotis su specialistu.
Išvada
Alergija glitimui, arba celiakija, yra rimta autoimuninė liga, kuri reikalauja nuolatinio stebėjimo ir griežtos be gliuteno dietos. Tinkamai gydant ir vengiant glitimo, galima sėkmingai valdyti simptomus ir išvengti komplikacijų. Reguliari medicininė priežiūra ir atidumas savo mitybai padės išlaikyti gerą sveikatą ir gyvenimo kokybę.