Ligos aprašymas
Cholera yra ūmi, itin užkrečiama bakterinė infekcija, kurią sukelia Vibrio cholerae bakterijos. Liga dažniausiai perduodama per užterštą maistą arba vandenį ir sukelia stiprų viduriavimą, kuris gali greitai sukelti dehidrataciją ir net mirtį, jei nėra tinkamai gydomas. Cholera yra endeminė daugelyje besivystančių šalių, kur sanitarinės sąlygos ir geriamojo vandens kokybė yra prasta. Tinkamai gydant, cholera paprastai yra išgydoma, tačiau be gydymo ji gali būti pavojinga gyvybei.
- Ūmi bakterinė infekcija, sukelta Vibrio cholerae bakterijų.
- Sukelia stiprų viduriavimą ir greitą dehidrataciją.
- Dažniausiai plinta per užterštą maistą ar vandenį.
Ligos priežastys
Cholera yra sukelta Vibrio cholerae bakterijos, kuri patenka į organizmą per užterštą maistą ar vandenį. Bakterija gamina toksiną, kuris sutrikdo vandens ir druskų pasisavinimą plonojoje žarnoje, dėl ko organizmas išskiria didelius kiekius skysčių ir sukelia viduriavimą.
- Užterštas vanduo: pagrindinė choleros plitimo priežastis. Cholera dažnai pasireiškia regionuose, kur nėra saugių vandens tiekimo sistemų.
- Užterštas maistas: nešvarūs maisto produktai arba maistas, kuris buvo paruoštas užterštame vandenyje.
- Blogos sanitarinės sąlygos: prastas nuotekų tvarkymas ir higienos trūkumas prisideda prie infekcijos plitimo.
- Natūralios nelaimės ar konfliktai: dėl jų gali būti sutrikdytas vandens tiekimas ir sanitarinės sąlygos, todėl padidėja choleros protrūkių rizika.
Ligos simptomai
Choleros simptomai gali atsirasti per kelias valandas arba kelias dienas po užsikrėtimo. Nors dauguma užsikrėtusiųjų turi lengvus ar jokių simptomų, sunki choleros forma gali būti gyvybei pavojinga dėl greitos dehidratacijos.
- Vandeningas viduriavimas („ryžių vandens“ viduriavimas): staigus ir sunkus viduriavimas, kuris gali būti bespalvis su balkšvomis dalelėmis, primenančiomis ryžių vandenį.
- Pykinimas ir vėmimas: dažnai pasireiškia ankstyvoje ligos stadijoje.
- Greita dehidratacija: dėl gausaus skysčių praradimo, dėl ko gali pasireikšti sausas burnos gleivinės, stiprus troškulys, sumažėjęs šlapimo kiekis.
- Raumenų mėšlungis: atsiranda dėl elektrolitų praradimo per viduriavimą.
- Silpnumas ir nuovargis: dėl elektrolitų ir skysčių netekimo.
- Šoko būklė: sunkiausiais atvejais gali pasireikšti kraujospūdžio kritimas, greitas širdies plakimas, sąmonės netekimas.
Ligos klasifikacijos
Cholera dažniausiai klasifikuojama pagal ligos sunkumą ir infekciją sukeliančių bakterijų rūšį. Taip pat galima klasifikuoti pagal choleros protrūkių mastą ir tipą.
- Klasikinė cholera: sukelta Vibrio cholerae klasikinio biotipo; dažnai susijusi su sunkiais protrūkiais.
- El Tor cholera: sukelta Vibrio cholerae El Tor biotipo; šiuo metu tai dažniausiai pasitaikantis biotipas, kuris gali sukelti lengvesnius simptomus, bet ilgiau išgyventi aplinkoje.
- Lengva cholera: pasireiškia lengvu viduriavimu ir dehidratacija, dažniausiai nereikalauja hospitalizacijos.
- Sunki cholera: sukelia stiprų vandeningą viduriavimą ir greitą dehidrataciją, reikalauja skubios medicininės pagalbos.
- Endeminė cholera: pasireiškia nuolatos tam tikruose regionuose, dažniausiai su prastomis sanitarinėmis sąlygomis.
- Epideminė cholera: choleros protrūkiai, kurie pasireiškia netikėtai ir greitai plinta per bendruomenes ar didelius regionus.
Ligos diagnostika
Choleros diagnostika remiasi simptomais, epidemiologine istorija ir laboratoriniais tyrimais, kurie patvirtina Vibrio cholerae buvimą.
- Medicininė istorija ir simptomų vertinimas: gydytojas įvertins paciento simptomus, epidemiologinę istoriją (kelionės, buvimas choleros paveiktose vietovėse) ir skysčių netekimo požymius.
- Išmatų tyrimas: pagrindinis choleros diagnostikos metodas. Išmatų mėginys tiriamas siekiant nustatyti Vibrio cholerae bakterijų buvimą.
- Greitas choleros antigeno testas: greita diagnostikos priemonė, kuri gali būti naudojama protrūkio metu, norint greitai nustatyti choleros atvejus.
- Kraujo tyrimai: gali būti atliekami siekiant įvertinti dehidratacijos lygį ir elektrolitų disbalansą.
- Molekuliniai tyrimai (PCR): naudojami laboratorijose siekiant tiksliai identifikuoti choleros bakterijas ir jų biotipus.
Ligos gydymas ir vaistai
Choleros gydymas yra sutelktas į greitą dehidratacijos valdymą ir bakterinės infekcijos kontrolę. Gydymo tikslas yra pakeisti prarastus skysčius ir elektrolitus, taip pat sumažinti infekcijos plitimą.
- Rehidratacijos terapija: pagrindinis gydymo metodas, kuris apima geriamojo rehidratacijos tirpalų (GRT) arba intraveninių skysčių naudojimą, siekiant greitai pakeisti prarastus skysčius ir elektrolitus.
- Antibiotikai: gali būti skiriami sunkiais atvejais arba protrūkio metu, siekiant sumažinti ligos trukmę ir sumažinti bakterijų išskyrimą į aplinką. Dažniausiai naudojami antibiotikai yra doksiciklinas, azitromicinas arba ciprofloksacinas.
- Cinko papildai: rekomenduojami vaikams su cholera, nes jie gali padėti sumažinti viduriavimo trukmę ir sunkumą.
- Mitybos palaikymas: tęsti maitinimą vaikams ir suaugusiems, siekiant užtikrinti pakankamą kalorijų ir maistinių medžiagų suvartojimą.
Liaudiškos priemonės šiai ligai slopinti gydyti
Liaudiškos priemonės gali būti naudingos kartu su medicininiu gydymu, tačiau jos negali pakeisti pagrindinių rehidratacijos ir antibiotikų terapijos metodų.
- Namų rehidratacijos tirpalas: maišant 1 litras švaraus vandens su 6 arbatiniais šaukšteliais cukraus ir 0,5 arbatinio šaukštelio druskos, galima sukurti paprastą rehidratacijos tirpalą, kuris gali padėti pakeisti prarastus skysčius ir elektrolitus.
- Imbiero arbata: gali padėti sumažinti pykinimą ir nuraminti skrandį.
- Mėtų arbata: turi raminamųjų savybių, kurios gali padėti sumažinti diskomfortą žarnyne.
- Citrinų sultys: turi natūralių antibakterinių savybių ir gali padėti palaikyti hidrataciją, tačiau reikėtų naudoti atsargiai, nes rūgštingumas gali dirginti jautrų skrandį.
Prevencija
Choleros prevencija yra pagrįsta švaraus vandens tiekimo užtikrinimu, geros higienos ir sanitarijos praktikų laikymusi bei vakcinacija rizikos grupėse.
- Švarus vanduo: naudoti tik saugų, dezinfekuotą ar virintą vandenį gerti, maistui gaminti ir plauti.
- Maisto higiena: tinkamai virti ir laikyti maistą, vengti neplautų vaisių ir daržovių, kurie gali būti užteršti.
- Asmeninė higiena: reguliariai plauti rankas muilu ir vandeniu, ypač prieš valgį ir po tualeto naudojimo.
- Sanitarijos gerinimas: užtikrinti tinkamą nuotekų tvarkymą ir atliekų šalinimą, kad būtų sumažinta aplinkos užterštumo rizika.
- Vakcinacija: rizikos grupių žmonės, keliaujantys į choleros paveiktas vietoves, gali pasiskiepyti nuo choleros. Vakcinos gali padėti sumažinti infekcijos riziką ir protrūkius.
Šaltiniai
- https://www.cdc.gov/cholera/about/index.html#:~:text=Key%20points,at%20highest%20risk%20of%20cholera.
- https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/cholera
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cholera/symptoms-causes/syc-20355287