Botulizmo diagnostinė procedūra

Botulizmo diagnostinė procedūra kas tai yra?

Botulizmas yra reta, tačiau pavojinga bakterinė infekcija, kurią sukelia Clostridium botulinum bakterijų gaminamas botulino toksinas. Šis toksinas pažeidžia nervų sistemą ir sukelia raumenų paralyžių. Botulizmo infekcija dažniausiai atsiranda per maistą, užterštą toksinu, arba per žaizdas, užkrėstas Clostridium botulinum bakterijomis. Šio toksino poveikis gali būti mirtinas, jei laiku nepradedamas gydymas.

Botulizmo diagnostika reikalauja įvairių procedūrų, siekiant patvirtinti infekciją, nustatyti toksino buvimą organizme ir atskirti kitas ligas, kurios gali sukelti panašius simptomus.

Kada atliekamos botulizmo diagnostinės procedūros?

Botulizmo tyrimai atliekami, kai pacientui pasireiškia simptomai, būdingi šiai infekcijai:

  • Raumenų silpnumas ir paralyžius – dažniausiai prasideda nuo akių raumenų (regėjimo sutrikimai, ptozė), veido, ryklės raumenų (sunkus rijimas, kalbos sutrikimai), o vėliau gali progresuoti į kūno raumenis ir kvėpavimo raumenis.
  • Sausos gleivinės – burnos sausumas, rijimo sunkumai.
  • Simptomai po galimai užteršto maisto vartojimo – pacientai, kurie neseniai valgė įtartinus konservuotus arba nepakankamai termiškai apdorotus produktus.
  • Ūmus kvėpavimo nepakankamumas – jei paralyžius progresuoja iki kvėpavimo raumenų, gali prireikti skubios medicininės pagalbos.

Botulizmas yra neatidėliotinos medicinos būklė, todėl greita diagnostika yra būtina norint užkirsti kelią paralyžiui ir mirtinoms komplikacijoms.

Botulizmo diagnostikos procedūros

Norint diagnozuoti botulizmą, atliekamos kelios diagnostinės procedūros:

1. Klinikinis vertinimas

Pirma ir svarbiausia diagnostinė priemonė yra išsamus klinikinis vertinimas, kuris apima simptomų vertinimą ir paciento istoriją. Gydytojas įvertina būdingus botulizmo simptomus, tokius kaip:

  • Raumenų silpnumas, kuris plinta nuo galvos iki viso kūno.
  • Neurologiniai sutrikimai (dvejinimasis akyse, sunkus kalbėjimas, rijimo problemos).
  • Galimi ankstesni maisto produktų, galinčių būti užteršti botulino toksinu, vartojimo atvejai.

2. Botulino toksino tyrimas

Pagrindinis diagnostikos metodas yra botulino toksino aptikimas kraujyje, išmatose ar maisto likučiuose. Tyrimai atliekami specializuotose laboratorijose:

  • Kraujo tyrimas – kraujo mėginyje ieškoma botulino toksino. Tai gali būti atlikta naudojant biocheminius arba imunologinius metodus.
  • Išmatų tyrimas – jei įtariama su maistu susijusi botulizmo forma, tiriamos išmatos dėl botulino toksino ar Clostridium botulinum bakterijų buvimo.
  • Toksino aptikimas maisto likučiuose – maisto produktai, kuriuos vartojo pacientas, gali būti tiriami laboratorijoje dėl botulino toksino buvimo.

3. Elektromiografija (EMG)

Elektromiografija (EMG) – tai tyrimas, kuris padeda įvertinti raumenų ir nervų funkcijas. EMG yra naudojama siekiant nustatyti, ar raumenų paralyžius yra susijęs su neuromuskulinėmis jungtimis, kurios pažeidžiamos botulino toksino. EMG gali padėti patvirtinti diagnozę, nes botulizmo atveju stebimi tam tikri būdingi raumenų reakcijos pokyčiai.

4. Molekuliniai tyrimai (PCR)

Molekuliniai tyrimai, tokie kaip polimerazės grandininės reakcijos (PCR) tyrimas, gali būti naudojami identifikuoti Clostridium botulinum bakterijos genetinę medžiagą iš paciento kraujo, išmatų arba maisto mėginių. Šis tyrimas padeda greitai ir tiksliai nustatyti bakteriją, kuri gamina toksiną.

5. Žaizdų kultūros tyrimas

Jei įtariama žaizdinė botulizmo forma, atliekamas žaizdos kultūros tyrimas, siekiant identifikuoti Clostridium botulinum bakterijas. Bakterijos gali būti aptinkamos iš žaizdos mėginių, ypač jei pacientas turi atvirą žaizdą arba neseniai patyrė traumos.

Kokia norma turi būti botulizmo toksino tyrimo rezultatai?

Normaliai sveikiems asmenims botulino toksinas kraujyje, išmatose ar maisto mėginiuose neturėtų būti aptinkamas. Neigiamas rezultatas rodo, kad žmogus neserga botulizmu.

Teigiamas toksino aptikimas kraujyje, išmatose ar maiste patvirtina botulizmo diagnozę.

Rizikos ir komplikacijos

Botulizmo tyrimai paprastai yra saugūs, tačiau svarbiausia rizika susijusi su pavėluota diagnostika. Botulizmas gali sukelti greitą kvėpavimo paralyžių, todėl svarbu kuo greičiau atlikti tyrimus ir pradėti gydymą.

Šaltiniai

  1. https://emergency.cdc.gov/agent/botulism/clinicians/diagnosis.asp#:~:text=Laboratory%20confirmation%20is%20done%20by,may%20take%20hours%20or%20days.
  2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/botulism/diagnosis-treatment/drc-20370266