Amoniakas (NH₃) yra atliekų produktas, kuris susidaro baltymų apykaitos metu. Kai organizmas skaido baltymus, susidaro amino rūgštys, o vienas iš jų skilimo produktų yra amoniakas. Amoniakas yra toksiškas junginys, kuris per kepenis paverčiamas netoksišku karbamidu ir išsiskiria su šlapimu per inkstus.
Amoniako lygio tyrimas atliekamas siekiant įvertinti kepenų funkciją ir nustatyti tam tikras sveikatos problemas, ypač susijusias su kepenų funkcijos nepakankamumu. Kai kepenys nebegali tinkamai perdirbti amoniako, jo lygis kraujyje padidėja, ir tai gali sukelti neurologinius simptomus, vadinamus kepenų encefalopatija. Be to, amoniako kiekio padidėjimas gali būti susijęs su kitais metaboliniais sutrikimais arba sunkiomis infekcijomis.
Sveikam suaugusiam žmogui kraujyje amoniako koncentracija turėtų būti nuo 15 iki 45 mikrogramų decilitre (µg/dl) arba nuo 11 iki 32 mikromolių litre (μmol/L), priklausomai nuo laboratorijos naudojamų matavimo vienetų. Šios ribos rodo normalų baltymų apykaitos procesą ir tinkamą kepenų veiklą.
Jeigu amoniako lygis kraujyje padidėja, tai gali būti kepenų funkcijos nepakankamumo, sunkių infekcijų ar medžiagų apykaitos sutrikimų ženklas. Kraujo amoniako kiekis dažnai matuojamas pacientams, turintiems kepenų ligų, alkoholizmo problemų arba kai įtariama kepenų encefalopatija.
Vaikams normali amoniako koncentracija kraujyje gali būti kiek kitokia nei suaugusiems, tačiau dažniausiai ji svyruoja nuo 15 iki 45 µg/dl arba nuo 11 iki 32 μmol/L. Naujagimiams ir kūdikiams normos ribos gali būti šiek tiek aukštesnės, tačiau reikšmingi nukrypimai turi būti vertinami atidžiai, nes padidėjęs amoniako kiekis gali rodyti įgimtas medžiagų apykaitos ligas ar kepenų funkcijos sutrikimus.
Padidėjęs amoniako kiekis vaikams dažnai susijęs su įgimtais medžiagų apykaitos sutrikimais, tokiais kaip ureos ciklo sutrikimai, kai organizmas negali tinkamai apdoroti amoniako ir jį pašalinti.
Padidėjęs amoniako kiekis suaugusiems dažniausiai rodo rimtas kepenų problemas arba kitus medžiagų apykaitos sutrikimus. Pagrindinės priežastys gali būti:
Padidėjęs amoniako kiekis gali būti pavojingas, nes jis gali sutrikdyti smegenų funkciją ir sukelti komą ar mirtį, jei nebus laiku gydomas.
Vaikams padidėjęs amoniako kiekis dažniausiai susijęs su šiais sutrikimais:
Padidėjęs amoniako kiekis vaikams reikalauja neatidėliotino medicininio įvertinimo ir gydymo, nes tai gali sukelti rimtus neurologinius pažeidimus arba būti pavojinga gyvybei.
Sumažėjęs amoniako kiekis kraujyje suaugusiems paprastai nėra laikomas patologiniu požymiu. Kadangi amoniako kiekio sumažėjimas nėra dažnas ir paprastai nėra susijęs su ligomis, daugiausia dėmesio skiriama amoniako padidėjimui, kuris gali būti pavojingas sveikatai.
Kaip ir suaugusiems, sumažėjęs amoniako kiekis vaikams dažniausiai neturi klinikinės reikšmės. Dauguma tyrimų skirti nustatyti, ar amoniako kiekis yra padidėjęs, nes tai dažniausiai yra rimtos sveikatos būklės ženklas. Žemas amoniako lygis paprastai nėra susijęs su ligomis ar sveikatos problemomis.