Kaip vadinasi akių gydytojas?
Akių ligų gydytojas oficialiai vadinamas oftalmologu. Tai medicinos specialistas, baigęs universitetines studijas, įgijęs gydytojo kvalifikaciją ir atlikęs specializaciją akių ligų srityje. Oftalmologas atlieka ne tik regos patikras, bet ir diagnozuoja, gydo bei operuoja įvairias akių ligas – nuo trumparegystės iki kataraktos ar glaukomos.
Svarbu nepainioti šio gydytojo su optometristu ar optiku – tai skirtingos profesijos. Nors optometristas taip pat vertina regėjimą ir gali paskirti akinius ar lęšius, jis nėra gydytojas ir negali diagnozuoti ar gydyti akių ligų. Oftalmologas tuo tarpu gali atlikti ir akių chirurgiją, skirti vaistus, o esant poreikiui – nukreipti į tolesnius gydymo etapus.
Oftalmologo kompetencija
Oftalmologas – tai gydytojas, kurio praktika apima viską, kas susiję su regėjimu ir akimis: nuo paprastos regėjimo patikros iki sudėtingų akių ligų gydymo bei mikrochirurginių intervencijų. Skirtingai nei optometristai, kurie apsiriboja regėjimo korekcija, oftalmologas įvertina ne tik regėjimo aštrumą, bet ir akių sveikatą – jų anatomiją, funkciją, tinklainę, regos nervą ir akispūdį.
Kokias ligas gydo oftalmologas?
Į oftalmologo kompetenciją patenka tiek ūmūs, tiek lėtiniai sutrikimai. Tarp dažniausių – trumparegystė, toliaregystė, astigmatizmas, akies sausumo sindromas, konjunktyvitas, ragenos uždegimai, katarakta, glaukoma, tinklainės pažeidimai (ypač sergantiems diabetu), regos nervo ligos ir amžiniai regėjimo pokyčiai.
Be to, šis specialistas dažnai vertina regėjimą prieš operacijas, vairuotojų medicininių pažymų išdavimą ar tam tikrų profesijų darbuotojų regos tinkamumą.
Diagnostiniai tyrimai
Oftalmologas savo kabinete gali atlikti šiuos tyrimus:
- Refrakcijos tyrimą (regėjimo aštrumo nustatymą)
- Akispūdžio matavimą (glaukomos rizikai įvertinti)
- Akių dugno apžiūrą (naudojant oftalmoskopą ar biomikroskopiją)
- Tinklainės, rainelės ar ragenos vertinimą
- Automatizuotą regos lauko tyrimą
Visi šie metodai padeda anksti nustatyti ligas ir imtis gydymo dar prieš atsirandant negrįžtamiems pakitimams.
Kada reikia kreiptis į akių gydytoją?
Dauguma žmonių kreipiasi į oftalmologą tik tuomet, kai jaučia akivaizdų regėjimo pablogėjimą. Visgi, regėjimo sutrikimai ar akių ligos gali vystytis tyliai, be jokių ryškių simptomų. Todėl reguliarus apsilankymas pas akių gydytoją – svarbi prevencinė priemonė, ypač vyresniame amžiuje arba esant lėtinių ligų, tokių kaip cukrinis diabetas, fone.
Jeigu staiga pasidarė sunku aiškiai matyti, akyse atsirado „musių”, šviesų blyksniai, regos lauko sutrikimai, skausmas, paraudimas ar jautrumas šviesai – tai signalai, kad reikalingas skubus oftalmologo įvertinimas.
Net jei nejaučiate jokių simptomų, rekomenduojama bent kartą per 1–2 metus atlikti profilaktinę regos patikrą, ypač jei dirbate kompiuteriu, nešiojate akinius ar lęšius, arba jūsų šeimoje yra buvę paveldimų akių ligų.