Iš kur atsiranda autoimuninės ligos?
Autoimuninės ligos atsiranda, kai organizmo imuninė sistema, kuri paprastai saugo nuo infekcijų ir kenksmingų svetimkūnių, pradeda klaidingai pulti sveikus organizmo audinius. Šis procesas sukelia uždegimą ir pažeidžia įvairias kūno dalis. Autoimuninių ligų atsiradimo priežastys yra kompleksinės ir apima genetinius, aplinkos, hormoninius ir imuninius veiksnius.
Pagrindinės autoimuninių ligų atsiradimo priežastys:
1. Genetinis polinkis
Žmonės, turintys šeiminę autoimuninių ligų istoriją, dažniau serga patys. Kai kurie genai, tokie kaip HLA genai (žmogaus leukocitų antigenai), gali padidinti riziką susirgti autoimunine liga, nes jie kontroliuoja, kaip organizmo imuninė sistema atpažįsta „savo” ir „svetimas” ląsteles.
2. Aplinkos veiksniai
Tam tikri aplinkos veiksniai gali sukelti arba pabloginti autoimunines ligas. Tai apima:
- Infekcijas: Virusinės ir bakterinės infekcijos gali pažeisti imuninę sistemą, priversdamos ją neteisingai reaguoti į organizmo audinius.
- Chemikalai ir toksinai: Aplinkos teršalai, tam tikri vaistai ar toksinai gali pakeisti imuninės sistemos veiklą.
- Mityba ir gyvenimo būdas: Nesubalansuota mityba, stresas ir kiti gyvenimo būdo veiksniai gali pabloginti autoimuninių ligų eigą.
3. Hormonai
Daugelis autoimuninių ligų dažniau pasireiškia moterims nei vyrams, o tai gali būti susiję su hormonų įtaka imuninei sistemai. Pavyzdžiui, estrogenai gali skatinti stipresnę imuninės sistemos reakciją, dėl kurios padidėja rizika išsivystyti autoimuninei ligai.
4. Imuninės sistemos disfunkcija
Kartais imuninė sistema gali būti netinkamai reguliuojama ir pradėti atakuoti organizmo audinius dėl genetinių mutacijų arba stiprių uždegiminių atsakų į infekcijas ar sužeidimus.
Autoimuninių ligų rūšys
Yra daugybė autoimuninių ligų, kurios gali paveikti skirtingas organizmo sistemas, tokias kaip:
- Reumatoidinis artritas – pažeidžia sąnarius.
- 1 tipo cukrinis diabetas – pažeidžia kasos ląsteles, gaminančias insuliną.
- Sisteminė raudonoji vilkligė (lupusas) – pažeidžia odą, sąnarius ir kitus organus.