Ligos aprašymas
Žarnos nepraeinamumas (obstrukcija) – tai būklė, kai dalis plonosios arba storosios žarnos užsikemša ir blokuoja žarnyno turinio judėjimą. Nepraeinamumas gali būti dalinis arba visiškas, ir jis sukelia rimtų virškinimo sistemos sutrikimų, tokių kaip maisto, skysčių ir dujų kaupimąsi viršutinėje žarnos dalyje. Tai pavojinga būklė, kuri gali sukelti žarnyno audinių pažeidimus, nekrozę arba perforaciją, jei nebus tinkamai gydoma.
Žarnos nepraeinamumas gali atsirasti dėl mechaninių kliūčių, tokių kaip navikai, randai ar svetimkūniai, arba dėl žarnos motorikos sutrikimų (dinaminio nepraeinamumo), kai žarnos raumenys nustoja judėti.
Ligos priežastis
Žarnos nepraeinamumą gali sukelti įvairūs mechaniniai ir funkciniai veiksniai. Dažniausios priežastys:
- Adhezijos (randai): Randai, susidarę po pilvo operacijų, gali sukelti žarnyno susiaurėjimą ar lenkimą, kuris trukdo maisto ir skysčių judėjimui.
- Žarnų išvaržos: Išvaržos gali sukelti žarnos dalies įstrigimą, kuris gali užblokuoti žarnos turinį.
- Navikai: Augliai, kurie auga žarnyne arba išorėje, gali suspausti žarnyną ir sukelti obstrukciją.
- Sukimasis aplink savo ašį (volvulus): Žarnynas gali pasisukti aplink savo ašį, o tai užblokuoja kraujotaką ir virškinamojo turinio judėjimą.
- Žarnų invaginacija: Tai būklė, kai viena žarnos dalis įsiskverbia į kitą dalį, sukeldama užsikimšimą, dažniausiai pasitaikanti vaikams.
- Svetimkūniai ar išmatų akmenys: Gali blokuoti žarnyną, dažniausiai storosios žarnos srityje.
- Paralyžinis nepraeinamumas (paralyžinis ileusas): Funkcinis sutrikimas, kai žarnos raumenys nustoja judėti dėl įvairių priežasčių, pvz., po operacijos, infekcijos, tam tikrų vaistų ar nervų sistemos pažeidimo.
Ligos simptomai
Žarnos nepraeinamumo simptomai gali skirtis priklausomai nuo kliūties vietos ir sunkumo, tačiau dažniausiai pasireiškia šie simptomai:
- Pilvo skausmas: Stiprus, spazminis skausmas, kuris dažnai pasireiškia bangomis. Skausmo intensyvumas gali skirtis priklausomai nuo obstrukcijos tipo.
- Vidurių užkietėjimas: Negalėjimas pasišalinti išmatoms ar dujoms yra svarbus žarnos nepraeinamumo požymis.
- Vėmimas: Dažnai vemiama po valgymo, o vėmimas gali būti su tulžimi arba net su išmatų kvapu (vemiant dėl plonosios žarnos nepraeinamumo).
- Pilvo pūtimas: Pilvas gali būti išsipūtęs ir jautrus dėl dujų ir skysčių susikaupimo.
- Nesugebėjimas praeiti dujoms: Tai rodo visišką obstrukciją, ypač storosios žarnos nepraeinamumo atveju.
- Dehidratacijos požymiai: Gali atsirasti burnos sausumas, nuovargis, greitas pulsas dėl ilgalaikio vėmimo ir skysčių netekimo.
Ligos klasifikacija
Žarnos nepraeinamumas skirstomas į kelias kategorijas pagal kilmę:
- Mechaninis nepraeinamumas: Tai tiesioginė kliūtis žarnos liumene arba išorinė kliūtis, kuri susiaurina ar užblokuoja žarnyną.
- Plonosios žarnos nepraeinamumas: Dažniausiai sukelia adhezijos, išvaržos ar invaginacijos.
- Storosios žarnos nepraeinamumas: Daugiausia susijęs su navikais, volvulusu ar išmatų akmenimis.
- Funkcinis nepraeinamumas (paralyžinis ileusas): Žarnyno motorikos sutrikimas, kai žarnynas negali judinti turinio, tačiau nėra jokios fizinės kliūties.
- Pooperacinis ileusas: Dažniausias priežastis yra operacijos metu pažeistos žarnyno nervų ar raumenų funkcijos.
- Dalinis ir visiškas nepraeinamumas:
- Dalinis nepraeinamumas: Kai maža dalis turinio vis dar praeina per žarnyną.
- Visiškas nepraeinamumas: Kai visiškai užblokuotas žarnos turinys, dėl to visiškai negalima praeiti nei maistui, nei dujoms.
Ligos diagnostika
Žarnos nepraeinamumas diagnozuojamas remiantis klinikiniais simptomais ir vaizdiniais tyrimais:
- Fizinė apžiūra: Gydytojas gali pastebėti pilvo išsipūtimą, švelnumą ir, klausydamas stetoskopu, išgirsti nebūdingus garsus ar jų trūkumą.
- Rentgeno nuotrauka: Rentgenograma gali parodyti oro ir skysčių sankaupas žarnyne, kurie yra būdingi obstrukcijai.
- Kompiuterinė tomografija (KT): KT yra tikslesnis tyrimas, leidžiantis aiškiau nustatyti nepraeinamumo vietą ir priežastį.
- Ultragarsas: Dažniau naudojamas vaikų žarnos invaginacijai diagnozuoti.
- Kraujo tyrimai: Gali parodyti dehidratacijos požymius, uždegimo rodiklius ar elektrolitų disbalansą.
Ligos gydymas ir vaistai
Žarnos nepraeinamumo gydymas priklauso nuo būklės sunkumo, tipo ir priežasties. Gydymas gali būti konservatyvus arba chirurginis:
- Skysčių ir elektrolitų atstatymas: Pirmas žingsnis gydant yra paciento hidratacija ir elektrolitų balanso atstatymas intraveninių skysčių pagalba.
- Nosiariesinis vamzdelis: Kartais gali būti naudojamas nosiariesinis vamzdelis (nasogastrinis vamzdelis), kuris padeda sumažinti žarnyno slėgį ir palengvinti simptomus, pvz., vėmimą ir pilvo pūtimą.
- Chirurginis gydymas: Jei yra visiškas mechaninis nepraeinamumas, chirurginė intervencija gali būti būtina pašalinti obstrukcijos priežastį (pvz., adhezijas, navikus ar išvaržas).
- Vaistai: Jei žarnos nepraeinamumas yra funkcinis (paralyžinis ileusas), gali būti naudojami vaistai, kurie stimuliuoja žarnyno judrumą.
Liaudiškos priemonės šiai ligai slopinti gydyti
Žarnos nepraeinamumas yra rimta būklė, kuriai reikia skubios medicininės pagalbos. Liaudiškos priemonės nėra tinkamos šios ligos gydymui, tačiau kai kurios natūralios priemonės gali padėti palaikyti sveiką virškinimo sistemą:
- Imbieras: Imbieras gali padėti mažinti pykinimą ir pilvo pūtimą, tačiau tai nėra tinkama gydymo priemonė obstrukcijos atveju.
- Mėtų arbata: Mėtų arbata gali sumažinti pilvo pūtimą ir diskomfortą, tačiau esant žarnos nepraeinamumui, būtina kreiptis į gydytoją.
Prevencija
Nors ne visada galima užkirsti kelią žarnos nepraeinamumui, kai kurios prevencinės priemonės gali padėti sumažinti riziką:
- Subalansuota mityba: Mityba, turinti daug skaidulų, gali padėti išvengti vidurių užkietėjimo, kuris gali sukelti storosios žarnos nepraeinamumą.
- Vengti persivalgymo: Valgant mažas ir dažnas porcijas, galima išvengti žarnyno perkrovos.
- Pooperacinė priežiūra: Jei pacientas buvo operuotas pilvo srityje, svarbu laikytis gydytojo nurodymų, kad būtų išvengta pooperacinių komplikacijų, tokių kaip adhezijos.
- Reguliari sveikatos patikra: Ankstyva navikų ir kitų žarnyno ligų diagnostika gali padėti išvengti rimtų komplikacijų, tokių kaip obstrukcija.
Šaltiniai
- https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/understanding-an-intestinal-obstruction#:~:text=An%20intestinal%20obstruction%20means%20that,rest%20to%20feces%20(stool).
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/intestinal-obstruction/symptoms-causes/syc-20351460
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/bowel-obstruction