Suaugusiųjų respiracinis sindromas

Ligos aprašymas

Suaugusiųjų respiracinis sindromas, dar vadinamas ūminiu respiraciniu distreso sindromu (ŪRDS), yra rimta būklė, kurioje dėl įvairių priežasčių atsiranda staigus plaučių uždegimas, o tai sukelia sunkų kvėpavimo nepakankamumą. Ši liga pasireiškia staigiai ir dažniausiai yra gyvybei pavojinga, reikalaujanti skubios ir intensyvios medicininės priežiūros.

Ligos priežastis

Šio sindromo priežastys gali būti įvairios, tarp jų – pneumonija, sepsis, galvos trauma, krūtinės trauma, kvėpavimo takų infekcijos, kvėpavimo takų uždegimas dėl įkvėptų kenksmingų medžiagų, ir net vandens aspiracija. Be to, sunkios chirurginės intervencijos ir deguonies trūkumas gali sukelti šią būklę.

Ligos simptomai

Pacientai, sergantys suaugusiųjų respiraciniu sindromu, patiria sunkų dusulį, kvėpavimo dažnėjimą, melsvumą odos spalvoje, greitą paviršutinišką kvėpavimą ir bendrą silpnumą. Dažnai pastebimas didelis kvėpavimo pastangų padidėjimas, triukšmingas kvėpavimas, ir kvėpavimo nepakankamumas, kuris greitai progresuoja.

Ligos klasifikacijos

Suaugusiųjų respiracinis sindromas klasifikuojamas pagal ligos sunkumą, atsižvelgiant į deguonies prisotinimo lygį kraujyje ir reikalingą deguonies koncentraciją kvėpavimui palaikyti. Ši būklė gali būti klasifikuojama kaip lengva, vidutinė ar sunki, priklausomai nuo deguonies prisotinimo lygių ir kvėpavimo funkcijos.

Ligos diagnostika

Diagnozuoti ūminį respiracinį distreso sindromą yra iššūkis, nes simptomai yra panašūs į kitas plaučių ligas. Tačiau, atliekama krūtinės rentgeno nuotrauka padeda nustatyti plaučių infiltratus, kurie yra būdingi SRS. Be to, atliekami kraujo tyrimai, arterinės kraujo dujų analizės, ir, esant būtinybei, plaučių funkcijos testai.

Ligos gydymas ir vaistai

Gydymas ūminiu respiraciniu distreso sindromu reikalauja kompleksinio požiūrio ir apima deguonies terapiją, skystųjų medžiagų priežiūrą, ir, esant reikalui, mechaninę ventiliaciją. Vaistų terapija dažniausiai apima kortikosteroidus, kurie mažina uždegimą, ir antibiotikus, jei yra nustatyta bakterinė infekcija. Kartais naudojami ir eksperimentiniai metodai, tokie kaip ekstrakorporinė membraninė oksigenacija (ECMO), kuri yra labai sudėtinga procedūra, naudojama sunkiausiems atvejams gydyti.

Liaudiškos priemonės

Nors liaudiškos priemonės negali pakeisti medicininių intervencijų SRS atveju, pacientams svarbu palaikyti sveiką gyvenimo būdą, įskaitant pakankamą poilsį, subalansuotą mitybą ir vengimą rūkymo bei kitų sveikatai žalingų įpročių. Streso valdymas ir reguliarus šviesus fizinis aktyvumas, atsižvelgiant į sveikatos būklę, taip pat gali prisidėti prie bendros sveikatos gerinimo.

Šaltiniai

  1. https://www.nhlbi.nih.gov/health/ards#:~:text=Acute%20respiratory%20distress%20syndrome%20(ARDS,lungs%2C%20and%20surfactant%20breaks%20down.
  2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ards/symptoms-causes/syc-20355576
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5392788/

 

Gydytojai

Vaistai