Ligos aprašymas
Dantų griežimas, dar vadinamas bruksizmu, yra būklė, kai žmogus nevalingai griežia dantimis arba juos stipriai sukanda. Tai gali įvykti dienos metu (dieninis bruksizmas) arba naktį miego metu (naktinis bruksizmas). Dantų griežimas yra gana dažnas reiškinys, kuris gali sukelti įvairių burnos sveikatos problemų, tokių kaip dantų nusidėvėjimas, žandikaulių skausmas, dantų jautrumas, dantenų problemos ir net dantų lūžiai. Bruksizmas gali paveikti žmones bet kuriame amžiuje, įskaitant vaikus.
Ligos priežastys
Tikslios dantų griežimo priežastys nėra iki galo aiškios, tačiau yra keletas veiksnių, kurie gali prisidėti prie šios būklės vystymosi:
- Stresas ir nerimas: Dažniausiai dantų griežimas siejamas su emociniu stresu, nerimu, pykčiu ar nusivylimu. Daugelis žmonių nevalingai griežia dantimis kaip atsakas į stresą ar nerimą.
- Miego sutrikimai: Bruksizmas dažnai siejamas su miego sutrikimais, tokiais kaip miego apnėja, knarkimas ar nereguliarus miego ritmas. Žmonėms, turintiems miego sutrikimų, yra didesnė rizika patirti dantų griežimą miego metu.
- Netaisyklingas sąkandis ir dantų problemos: Netaisyklinga dantų padėtis, netinkamai išdėstyti dantys ar sąkandžio sutrikimai gali paskatinti dantų griežimą.
- Tam tikri vaistai ir medžiagos: Kai kurie vaistai, tokie kaip antidepresantai, psichotropiniai vaistai, gali turėti šalutinį poveikį ir sukelti bruksizmą. Kofeinas, alkoholis ir nikotinas taip pat gali padidinti dantų griežimo riziką.
- Genetiniai veiksniai: Bruksizmas gali būti paveldimas. Asmenys, kurių šeimoje yra buvę bruksizmo atvejų, yra labiau linkę į šią būklę.
Ligos simptomai
Dantų griežimo simptomai gali būti įvairūs ir priklauso nuo būklės sunkumo bei to, kaip dažnai ir stipriai žmogus griežia dantimis. Dažniausi simptomai yra:
- Dantų nusidėvėjimas: Dėl nuolatinio dantų griežimo dantų paviršius nusidėvi, gali tapti lygesnis ir plokštesnis, atsiranda dantų jautrumas ar skausmas.
- Dantų jautrumas: Nusilpę emalio sluoksniai arba dantų mikroįtrūkimai gali sukelti padidėjusį jautrumą karštam, šaltam ar rūgščiam maistui bei gėrimams.
- Galvos skausmas: Ypač ryte, prabudus, dažnai jaučiamas įtampos tipo galvos skausmas, kuris gali būti susijęs su naktiniu dantų griežimu.
- Žandikaulio skausmas ir įtampa: Dėl nuolatinio raumenų įtempimo ir spaudimo gali atsirasti žandikaulio sąnario skausmas (temporomandibulinis sąnario skausmas), raumenų skausmas ar net sąnario disfunkcija.
- Ausies skausmas: Dėl žandikaulio sąnario disfunkcijos kartais gali atsirasti skausmas ausų srityje.
- Kramtymo sunkumai: Skausmas ar diskomfortas kramtant ar žiojantis dėl žandikaulio sąnario problemų.
- Dantų lūžiai ar įtrūkimai: Stiprus ir ilgalaikis spaudimas gali sukelti dantų lūžius, įtrūkimus ar net dantų protezų pažeidimus.
Ligos klasifikacijos
Dantų griežimas (bruksizmas) gali būti klasifikuojamas pagal kelis kriterijus:
- Pagal laiką, kada griežiama dantimis:
- Dieninis bruksizmas: Atsiranda sąmoningai arba nesąmoningai per dieną, dažnai susijęs su stresu ar susikaupimu.
- Naktinis bruksizmas: Atsiranda miego metu ir laikomas miego sutrikimu. Tai yra dažniausiai pasitaikanti bruksizmo forma.
- Pagal priežastis:
- Pirminis bruksizmas: Bruksizmas, kuris nėra susijęs su jokia kita sveikatos būkle ar vaistų vartojimu.
- Antrinis bruksizmas: Bruksizmas, kuris yra susijęs su kitomis sveikatos būklėmis (pvz., miego apnėja) arba yra tam tikrų vaistų šalutinis poveikis.
Ligos diagnostika
Dantų griežimo diagnostika grindžiama simptomų vertinimu, fiziniu tyrimu ir kartais papildomais tyrimais:
- Medicininė istorija ir fizinis tyrimas: Gydytojas arba odontologas apklausia pacientą apie simptomus, gyvenimo būdą, stresą, miego įpročius ir galimą dantų griežimą. Fizinis tyrimas apima dantų, dantenų ir žandikaulio sąnario būklės įvertinimą, ieškant nusidėvėjimo, įtrūkimų ar kitų požymių.
- Miego tyrimai: Jei įtariamas naktinis bruksizmas, gydytojas gali rekomenduoti polisomnografiją (miego tyrimą), siekiant įvertinti miego kokybę, kvėpavimo sutrikimus ar bruksizmo epizodus miego metu.
- Dantų modeliavimas ir įrašai: Gali būti naudojami odontologiniai įrašai, dantų modeliavimas arba specialios plokštelės, siekiant įvertinti dantų padėtį ir galimą nusidėvėjimą ar griežimo pėdsakus.
Ligos gydymas ir vaistai
Dantų griežimo gydymas priklauso nuo būklės sunkumo, simptomų ir galimų priežasčių. Tikslas yra sumažinti simptomus, apsaugoti dantis ir išvengti tolesnių pažeidimų:
- Miego plokštelės ir burnos apsaugos:
- Burnos apsaugos ir naktinės plokštelės: Naudojamos naktį, kad apsaugotų dantis nuo nusidėvėjimo ir sumažintų spaudimą žandikaulio sąnariui. Šios plokštelės yra individualiai pritaikytos pacientui, siekiant užtikrinti tinkamą apsaugą ir patogumą.
- Streso valdymas ir elgesio terapija:
- Streso valdymo metodai: Streso mažinimo technikos, tokios kaip meditacija, joga, gilus kvėpavimas ar fizinė veikla, gali padėti sumažinti dantų griežimą, ypač jei jis susijęs su stresu ar nerimu.
- Elgesio terapija: Kognityvinė elgesio terapija (KET) gali būti naudinga žmonėms, kurie griežia dantimis dėl streso ar nerimo. Terapija gali padėti atpažinti ir pakeisti netinkamus mąstymo ir elgesio modelius.
- Vaistų terapija:
- Raumenų relaksantai: Kartais naudojami prieš miegą, siekiant sumažinti raumenų įtampą ir sumažinti bruksizmą.
- Botulino toksino (Botox) injekcijos: Gali būti naudojamos raumenų atsipalaidavimui žandikaulio srityje, sumažinant dantų griežimą ir su juo susijusius simptomus, tokius kaip raumenų skausmas ar galvos skausmas.
- Dantų korekcijos:
- Ortodontinis gydymas: Gali būti svarstomas, jei dantų griežimas yra susijęs su netaisyklingu sąkandžiu arba dantų padėtimi.
- Dantų restauracija: Gali būti reikalinga, jei dantys yra labai nusidėvėję ar pažeisti dėl ilgalaikio griežimo.
Liaudiškos priemonės šiai ligai slopinti gydyti
Kai kurios liaudiškos priemonės gali padėti sumažinti dantų griežimo simptomus arba jį kontroliuoti:
- Šilti kompresai: Šilti kompresai ant žandikaulio srities gali padėti atsipalaiduoti raumenims ir sumažinti įtampą.
- Masažas: Švelnus žandikaulio, kaklo ir pečių masažas gali padėti sumažinti raumenų įtampą ir pagerinti kraujotaką.
- Aromaterapija ir atsipalaidavimo pratimai: Eteriniai aliejai, tokie kaip levandos, gali būti naudojami atsipalaidavimui ir streso mažinimui.
- Kramtymo kontrolė: Vengiant kramtymo gumos ar kitų kietų daiktų, galima sumažinti žandikaulio raumenų įtampą.
Svarbu prisiminti, kad liaudiškos priemonės negali pakeisti profesionalaus medicininio gydymo, ypač jei dantų griežimas yra sunkus ar sukelia komplikacijų. Visada rekomenduojama pasitarti su gydytoju arba odontologu dėl tinkamų gydymo būdų.
Prevencija
Nors visiškai išvengti dantų griežimo gali būti sudėtinga, yra keletas priemonių, kurios gali padėti sumažinti jo riziką arba simptomus:
- Streso valdymas: Nuolatinis streso valdymas per atsipalaidavimo technikas, fizinį aktyvumą ir sveiką gyvenimo būdą gali padėti sumažinti bruksizmo riziką.
- Sveiki miego įpročiai: Užtikrinant pakankamą miego kiekį ir kokybę, galima sumažinti naktinio bruksizmo riziką. Reikėtų vengti kofeino, alkoholio ir rūkymo prieš miegą.
- Reguliarūs odontologiniai patikrinimai: Reguliarūs apsilankymai pas odontologą gali padėti anksti nustatyti dantų griežimo požymius ir imtis prevencinių priemonių, tokių kaip burnos apsaugos naudojimas.
- Dantų padėties korekcija: Jei yra dantų ar sąkandžio problemų, jų korekcija gali padėti sumažinti dantų griežimo riziką.
Šaltiniai
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bruxism/symptoms-causes/syc-20356095
- https://www.nhs.uk/conditions/teeth-grinding/
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10955-teeth-grinding-bruxism