Hematokrito įtaka krešėjimo rodikliams
Hematokritas yra kraujo rodiklis, kuris parodo, kokią dalį viso kraujo tūrio sudaro eritrocitai (raudonieji kraujo kūneliai). Hematokritas dažniausiai išreiškiamas procentais – pavyzdžiui, hematokrito rodmuo 45% reiškia, kad 45% kraujo tūrio sudaro eritrocitai, o likusį 55% sudaro plazma (kraujo skystoji dalis) ir kitos kraujo dalys. Hematokritas yra svarbus kraujo klampumo ir kraujotakos rodiklis, kuris gali turėti įtakos kraujo krešėjimui.
Hematokrito pokyčiai gali turėti tiesioginę įtaką įvairiems kraujo krešėjimo rodikliams, nes raudonieji kraujo kūneliai ir plazma yra būtini veiksniai, užtikrinantys krešėjimo kaskadą ir trombocitų veiklą.
Hematokrito įtaka krešėjimo rodikliams
- Kraujo klampumas: Aukštas hematokritas didina kraujo klampumą, todėl kraujas teka lėčiau. Lėtėjant kraujotakai, gali didėti trombozės (kraujo krešulių) rizika, nes trombocitai ilgiau lieka prie kraujagyslių sienelių ir gali lengviau prilipti prie endotelio pažeidimo vietų. Kita vertus, žemas hematokritas sukelia mažesnį kraujo klampumą, dėl to sumažėja trombocitų prilipimo galimybės.
- Plazmos tūris: Hematokritas tiesiogiai veikia kraujo plazmos kiekį. Aukštas hematokritas reiškia, kad kraujo plazmos tūris yra mažesnis, o tai gali lemti tam tikrų krešėjimo faktorių koncentracijos padidėjimą kraujo plazmoje, kadangi mažesniame skystyje yra didesnė šių faktorių koncentracija. Tuo tarpu žemas hematokritas padidina plazmos tūrį ir gali praskiesti krešėjimo faktorius, todėl krešėjimas gali sulėtėti.
- Trombocitų funkcija: Hematokritas veikia trombocitų aktyvumą ir funkcionalumą. Esant žemam hematokritui, trombocitai mažiau sąveikauja su kraujagyslių sienelėmis, nes sumažėja raudonųjų kraujo kūnelių, kurie mechaniškai stumia trombocitus prie endotelio. Tai gali sumažinti trombocitų agregaciją (sulipimą) ir krešulio formavimąsi. Aukštas hematokritas, atvirkščiai, gali padidinti trombocitų sąveiką su endotelio ląstelėmis, taip padidindamas trombocitų aktyvumą.
- Krešėjimo laikas: Padidėjęs hematokritas gali sumažinti kraujo skystį, todėl trombocitai ir krešėjimo faktoriai gali greičiau susikaupti pažeidimo vietoje, o tai gali sutrumpinti kraujo krešėjimo laiką. Kita vertus, žemas hematokritas gali prailginti kraujo krešėjimo laiką, nes kraujyje yra daugiau plazmos, kuri praskiedžia krešėjimo faktorius.
- Krešėjimo tyrimai:
- Protrombino laikas (PT) ir aktyvuotas dalinis tromboplastino laikas (aPTT): Šie krešėjimo tyrimai gali būti paveikti hematokrito lygio. Esant labai aukštam hematokritui (>55%), rezultatai gali būti klaidingi, nes mėginyje sumažėja plazmos kiekis, o tai gali sukelti sutrumpėjusius PT ir aPTT rodiklius. Tuo tarpu esant žemam hematokritui, šie krešėjimo laiko rodikliai gali būti prailginti dėl praskiesto plazmos kiekio.
- Trombozės ir kraujavimo rizika: Padidėjęs hematokritas, susijęs su didesniu kraujo klampumu, gali padidinti trombozės riziką. Ypač sergant ligomis, kurios didina eritrocitų gamybą, pavyzdžiui, policitemija vera (būklė, kai padidėja raudonųjų kraujo kūnelių kiekis), pacientams gali pasireikšti didesnė kraujo krešulių formavimosi rizika. Žemas hematokritas, priešingai, gali padidinti kraujavimo riziką, nes sumažėja kraujo krešėjimo veiksniai.
Apibendrinimas
Hematokritas turi reikšmingą įtaką kraujo krešėjimo mechanizmams. Aukštas hematokritas gali sutrumpinti kraujo krešėjimo laiką ir padidinti trombocitų sąveiką su kraujagyslių sienelėmis, tuo pačiu didindamas trombozės riziką. Žemas hematokritas gali sulėtinti kraujo krešėjimą, sumažinti trombocitų aktyvumą ir padidinti kraujavimo riziką. Hematokrito poveikis krešėjimo rodikliams, tokiems kaip PT ir aPTT, taip pat turi būti įvertintas atliekant laboratorinius tyrimus, ypač esant reikšmingiems hematokrito pokyčiams.
Šaltiniai
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352551720301402#:~:text=One%20important%20variable%20is%20hematocrit,anticoagulant%20sodium%20citrate%20%5B2%5D.
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7585133/