Dismielopoezės požymiai: kas tai yra?
Dismielopoezė – tai kraujo ląstelių gamybos sutrikimas, dažniausiai susijęs su kaulų čiulpų veikla. Šis sutrikimas paveikia mieloidinių ląstelių (eritrocitų, leukocitų ir trombocitų) vystymąsi ir brandą, todėl kraujyje gali atsirasti neįprastų formų ar nenormalių ląstelių. Dismielopoezė gali būti viena iš mielodisplazinio sindromo formų arba pasireikšti dėl kitų hematologinių ligų ir chemoterapijos poveikio. Dažniausi dismielopoezės požymiai gali būti nustatyti kraujo tyrimuose bei per kaulų čiulpų biopsiją.
Dismielopoezės požymiai kraujo ląstelėse
Dismielopoezė gali paveikti įvairias kraujo ląsteles, todėl kraujyje pastebimi šie pokyčiai:
- Eritrocitų pokyčiai: gali būti pastebimi dideli, ovalios formos arba skirtingų dydžių eritrocitai (anizocitozė), o tai rodo eritrocitų formavimosi sutrikimus.
- Leukocitų pokyčiai: dismielopoezė gali paveikti granuliocitų (ypač neutrofilų) formavimąsi, dėl ko šios ląstelės gali būti netaisyklingos formos, su sumažėjusiu segmentavimu (pvz., hipersegmentuotos arba hiposegmentuotos branduoliai).
- Trombocitų pokyčiai: gali būti matomi dideli, netaisyklingos formos trombocitai arba trombocitopenija (mažas trombocitų skaičius).
Klinikiniai dismielopoezės požymiai
Dismielopoezės klinikiniai simptomai gali būti įvairūs, nes jie priklauso nuo to, kurios kraujo ląstelės labiausiai paveiktos:
- Nuovargis ir silpnumas: dažniausiai sukelia anemija, nes organizme nėra pakankamai deguonį pernešančių eritrocitų.
- Padidėjusi infekcijų rizika: sumažėjęs sveikų leukocitų kiekis arba jų funkcijos sutrikimai lemia prastą organizmo atsaką į infekcijas.
- Kraujavimas ir mėlynės: dėl trombocitų skaičiaus sumažėjimo ar funkcijos sutrikimų pacientams gali atsirasti kraujavimo požymių, tokių kaip dažnos mėlynės, dantenų ar nosies kraujavimas.
- Sumažėjęs apetitas ir svorio kritimas: ilgesnės ligos eigai būdingi bendri sveikatos sutrikimai, įskaitant svorio kritimą.
Diagnostikos požymiai
- Kraujo tyrimai: dažnai stebima anemija, leukopenija (sumažėjęs leukocitų kiekis) arba trombocitopenija.
- Kaulų čiulpų tyrimas: atliekant biopsiją, gali būti nustatomi morfologiniai kaulų čiulpų pokyčiai – nenormalios ląstelės ir displazijos požymiai.
- Genetiniai tyrimai: kartais dismielopoezės atvejais nustatomi tam tikri genetiniai pokyčiai, susiję su mielodisplaziniais sindromais.
Dismielopoezė yra rimtas hematologinis sutrikimas, kurio diagnozavimui ir gydymui būtina gydytojo hematologo konsultacija.
Šaltiniai
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/myelodysplastic-syndrome/symptoms-causes/syc-20366977
- https://en.wikipedia.org/wiki/Myelodysplastic_syndrome