Bilirubinas yra medžiaga, susidariusi skylant raudoniesiems kraujo kūneliams (eritrocitams). Naujagimiams bilirubino koncentracija kraujyje dažnai būna didesnė nei suaugusiesiems, nes jų kepenys dar nėra visiškai išsivysčiusios ir negali greitai pašalinti bilirubino iš organizmo. Dėl šios priežasties naujagimiai gali susidurti su fiziologine gelta – laikina būkle, kai jų oda ir akių baltymai įgauna gelsvą atspalvį. Nors fiziologinė gelta dažniausiai praeina savaime, bilirubino kiekio stebėjimas yra būtinas, nes padidėjęs bilirubino lygis gali sukelti sveikatos komplikacijų, tokių kaip kernikterus (smegenų pažeidimą).
Naujagimių bilirubino normos priklauso nuo jų amžiaus:
Po 5 dienų bilirubino lygis dažniausiai pradeda mažėti ir galiausiai nusistovi suaugusiųjų normų ribose. Šios normos gali skirtis priklausomai nuo kūdikio sveikatos būklės ir ar jis yra gimęs laiku, nes neišnešiotiems naujagimiams dažnai būdingas didesnis bilirubino kiekis.
Padidėjęs bilirubino kiekis naujagimiui rodo geltą, kuri gali būti:
Sumažėjęs bilirubino kiekis naujagimiui, ypač per pirmąsias dienas po gimimo, yra retas reiškinys ir dažniausiai nėra kliniškai reikšmingas. Jei bilirubino lygis yra labai žemas ir vaikas neturi geltos požymių, tai paprastai nereikalauja papildomo gydymo ar stebėjimo.