17-Oksiprogesteronas (17-OHP) yra steroidinis hormonas, gaminamas antinksčiuose ir, mažesniu mastu, lytinėse liaukose. Jis yra tarpinis produktas hormonų, tokių kaip kortizolis ir androgenai, sintezės kelyje. 17-OHP tyrimas dažnai atliekamas siekiant įvertinti antinksčių funkciją ir nustatyti tam tikras ligas, pvz., įgimtą antinksčių hiperplaziją (ĮAH), kuri lemia hormonų pusiausvyros sutrikimus organizme.
Suaugusiųjų 17-OHP lygis kraujyje priklauso nuo lyties ir moterims – nuo menstruacinio ciklo fazės. Tipinės normos:
Šios normos gali skirtis priklausomai nuo laboratorijos ir individualių hormoninių svyravimų.
Vaikams 17-OHP normos gali būti šiek tiek skirtingos priklausomai nuo amžiaus ir lyties. Kūdikystėje ypač padidėjęs 17-OHP lygis gali rodyti įgimtą antinksčių hiperplaziją (ĮAH):
Kūdikiams tyrimas dažnai atliekamas norint anksti nustatyti ĮAH.
Padidėjęs 17-OHP suaugusiems gali rodyti:
Padidėjęs 17-OHP lygis gali sutrikdyti hormonų balansą ir lemti simptomus, tokius kaip nereguliarios menstruacijos, nevaisingumas, padidėjęs plaukuotumas moterims ir kt.
Vaikams padidėjęs 17-OHP dažnai rodo įgimtą antinksčių hiperplaziją (ĮAH), kurią reikia diagnozuoti ir gydyti ankstyvame amžiuje. Ši būklė gali lemti:
Padidėjęs 17-OHP lygis vaikams reikalauja skubaus gydytojo dėmesio ir dažnai ilgesnės medicininės priežiūros.
Sumažėjęs 17-OHP lygis suaugusiam nėra įprastai laikomas patologiniu ir retai reikalauja gydymo. Tačiau jis gali rodyti:
Sumažėjęs 17-OHP lygis dažniausiai neturi klinikinės reikšmės, jei nėra kitų simptomų.
Vaikams sumažėjęs 17-OHP paprastai nėra patologinis ir rodo normalų hormonų balansą, jei nėra kitų sveikatos sutrikimų. Jei šis lygis yra žemas ir vaikas turi kitų hormoninių simptomų, gali reikėti papildomų tyrimų dėl antinksčių funkcijos sumažėjimo.