Tai – erkių pernešama, spirochetų sukeliama zoonozinė liga. Atsiranda odos pažeidimų, sisteminių simptomų, nervų, sąnarių ir širdies pažeidimų, kurie pasireiškia tam tikrais deriniais kelių mėnesių – metų laikotarpiu. Liga dažniausiai prasideda vasarą. 80 proc. atvejų pirmasis klinikinis požymis yra raudona, dažniausiai šviesesnė centre, lėtai plintanti į pakraštį žiedo formos dėmė ryškiais kraštais. Ji dažnai vadinama migruojančia raudone Erythema migrans (EM). Ji būna ne mažesnė kaip 5 cm skersmens. Gali būti ir kitų sisteminių simptomų – bendras negalavimas, nuovargis, subfebrilus karščiavimas, galvos, sąnarių, raumenų skausmai. Jei negydoma EM, gali atsirasti neuralginių sutrikimų, pvz. asepsinis meningitas, galvos nervų neuritas, veido paralyžius, chorėja, smegenėlių ataksija, motorinis ir sensorinis radikuloneuritas, mielitas ir encefalitas. Jie gali tęstis ilgai. Diagnozei pakanka klinikinių požymių bei serologinių tyrimų, nustatant savituosius Borrelia burgdorferi antikūnus. Ankstyvajai diagnostikai taikomas IgM ir IgG nustatymas.
Laimo ligos sukėlėjas yra gramneigiamosios bakterijos – borelijos, priklausančios spirochetų šeimos borelijų genčiai. Borelijų DNR yra nevienoda, atsižvelgiant į tai, jos skirstomos į rūšis. Iš 11 esamų borelijų rūšių žmogui patogeniškos trys: Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii ir Borrelia afzelii. Kitų borelijų reikšmė dar tiriama. Į borelijų sudėtį įeina apie 30 skirtingų baltymų. Rūšies savitieji baltymai yra išorinės membranos baltymai A, B, C, D, E, F. Nuo šių baltymų priklauso borelijų organotropizmas, lemiantis klinikinius ligos požymius. Europoje kasmet nustatoma apie 60 000 Laimo ligos atvejų. Lietuvoje 100 000 gyventojų šiuo metu tenka apie 30–40 Laimo ligos atvejų. Australijoje, Afrikoje, Pietų Amerikoje ir pietinėje JAV dalyje šios ligos sukėlėjų ir pernešėjų nėra. Infekcijos šaltinis – iksodinės erkės, smulkieji laukiniai graužikai, elniai, briedžiai ir kiti laukiniai ir retkarčiais naminiai žinduoliai, paukščiai, driežai. Gamtinis borelijų rezervuaras – apie 200 gyvūnų rūšių.
Šaltinis | Dažniausiai vartojamų biomedicinos terminų ir sąvokų aiškinamasis žinynas | Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | Akademikas Profesorius Antanas Praškevičius, Profesorė Laima Ivanovienė